HABER ARŞİVİ - Nisan 2008
KOÜ'lü Öğrenciler Takı Fuarı'nda
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Uygulamalı Takı Teknolojisi Programı öğrencileri 26-30 Mart 2008 tarihlerinde, CNR Expo Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen 26.İSTANBUL JEWELRY SHOW (Uluslararası Mücevher, Takı, Saat, Gümüş ve Malzemeleri Fuarı'na) 3.kez katıldı.

Dünyanın ticari hacmi en yüksek beş kuyumculuk fuarından biri olan İstanbul Jewelry Show Türk kuyumculuk ve mücevherat endüstrisinin her türlü talebe cevap verebilecek nitelikte kaliteli ve geniş üretim yelpazesini dünya pazarlarına tanıtmaktadır. Yerli ve yabancı üreticilerin, toptancıların, perakendecilerin, ithalat ve ihracatçıların, tasarımcıların sektörle ilgili aradıkları tüm yenilik ve gelişmeleri izleyebildikleri İstanbul Jewelry Show, dünyanın en büyük kuyumculuk ülkesi olmayı
hedefleyen Türkiye için büyük önem taşımaktadır.

Değirmendere Ali Özbay MYO standında öğrencilerin uzun bir atölye çalışması sonucu ortaya çıkardıkları gümüş takı tasarımları görücüye çıktı. Fuara katılım amacının KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO Uygulamalı Takı Teknolojisi Programı'nın sektöre tanıtılması, öğrencilerin sektörle tanışarak staj ve iş imkanları yakalamasını sağlamak ve ortaya çıkan tasarımların sergilenmesi olarak belirtildi.

KOÜ, TASARIM ve FUREX'de
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikler ve öğrencilerin tasarım çalışmaları TASARIM ve FUREX dergilerinde yayımlandı.

TASARIM dergisi ise 1989 yılından günümüze değin mimarlık, iç mimarlık, çevre düzenleme, endüstri tasarımı, mobilya, grafik, fotoğraf dallarında süreli yayın ve kaynak kitaplarla yayın hayatında bulunmaktadır. Dergi yılda 10 sayı çıkaran süreli bir mimarlık, iç mimarlık ve görsel sanatlar dergisidir. Diğer bir haberin yer aldığı, 'Türk Mobilya Sektörü'nün Dünya'ya Açılan Penceresi' sloganıyla, İngilizce ve Türkçe olarak, 2 ayda bir yayımlanan FUREX Uluslararası Mobilya Dergisi her sayı için bir yada birçok uluslararası fuara katılıyor. Yurt içi ve yurt dışı sektörel yayınlarını, Türkiye'de mobilya üretici ve toptancılarına - yurtdışındaki mobilya ithalatçılarına gönderiliyor.

TASARIM dergisinde yayımlanan haberde KOÜ İç Mimarlık Bölümü öğrencilerinin Güz dönemine ait diploma proje konusu "ev-ofis" olarak belirlenmiş, çalışma alanı da Aşcıoğlu İnşaat imzalı Selenium Residence'dan seçilmiş.

FUREX dergisinde, yine KOÜ İç Mimarlık Bölümü tarafından MOSDER işbirliği ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencilerine yönelik düzenlenen seminer ile iç mimarlık bölümü öğrencilerinin 2007-2008 Akademik Yılı Güz döneminde yaptıkları ve KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp tarafından açılışı yapılan "İç Mekan Tasarımı Sergisi" ile Diploma projesi çalışmaları da yayımlandı.

KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamuran Öztekin, "Fakültemiz henüz yeni kurulmuş olmasına rağmen hızla gelişmekte, Türkiye'nin saygın üniversitelerinden biri olan KOÜ' nün adının ulusal ve uluslararası dergilerde yer bulması kurumumuz adına sevindiricidir" dedi

Kamer Kaya Yaşam Savaşını Kaybetti
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Gebze Meslek Yüksekokulu'nda görevli, Türk Dili Bölümü okutmanı, evli ve 2 çocuk babası Kamer Kaya (34), 28 Mart Cuma akşamı görev yaptığı KOÜ Gebze Meslek Yüksek Okulu'ndan, evine gitmek üzere yola çıkmış, Mutlukent Sapağı'nda karşıdan karşıya geçmek isterken bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanmış ve KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı. Tüm çabalara rağmen, 04.01.2008 Cuma günü yaşamını yitiren Kamer Kaya'nın cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketi Erzincan'a götürüldü.
Kamer Kaya,
1974 yılında Erzincan'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Erzincan'da tamamladı. 1993 yılında girdiği Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1997 yılında mezun oldu. 1997-1999 yılları arasında Kocaeli Mesleki Eğitim Merkezi'nde çalıştı. 1999 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk Dili Bölümü'nde okutman olarak göreve başladı. Hocası Yard. Doç. Dr. Hasan Kolcu'nun danışmanlığında hazırladığı "Sabahattin Engin, Hayatı-Sanatı-Eserleri" isimli yüksek lisans tezini 2004 yılında tamamladı. 2007 yılının eylül ayında Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde doktora eğitimine başladı. 28 Mart 2008 Cuma akşamı geçirdiği elim bir trafik kazasında ağır yaralanan Kamer Kaya, 5 Nisan 2008 Cumartesi sabaha karşı hayatını kaybetti. Sevgili meslektaşımız Kamer Kaya, Çiğdem Kaya ile evli olup Deniz ve Ada'nın babasıdır. Kamer Kaya'nın yayımlanmış kitap ve makaleleri şunlardır:

Kitap
Sabahattin Engin, Hayatı-Sanatı-Eserleri, Aydın Kitabevi, Ankara, 2007.
Makale
Peyami Safa'nın "Yalnızız" Romanında Muhayyel Bir Ülke: Simerenya, Yedi İklim Dergisi, Temmuz 2000.
Çağdaş Bir Tiyatro Yazarı Sabahattin Engin, Türk Dili Dergisi, Mart 2006.
"Türkçe'nin Şiiri" Üzerine Bir İnceleme, Akademi Gökyüzü, yıl 1, sayı 3, 23 Eylül 2007.
Bildiri
Şairin Sosyal Sorumluluğu Bağlamında Tevfik Fikret ve Vatan, Kocaeli Üniversitesi Şiir Etkinlikleri Birimi Ulusal Şiir Kongresi, 14-15-16 Mayıs 2007.

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği Bolu'da Toplandı
Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği Ortak Senatosu 3.Toplantısını Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde gerçekleştirdi

Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği Ortak Senatosu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Ortak senato toplantısına Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz ve üniversitelerin senato üyeleri katıldı.

Senato toplantısı öncesi 5 üniversite rektörü Bolu Valisi Ali Serindağ'ı makamında ziyaret etti. Bolu Valisi Ali Serindağ ile bir süre sohbet eden rektörler, tarihi Bolu Valilik binasında bulunan Bolu Evi'ni de ziyaret ettiler. Valilik ziyaretinin ardından Bolu Belediye Başkanlığı'na geçen 5 rektör burada Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özbostancı ile görüştü. Ziyaretlerin ardından AİBÜ kampusündeki programa geçildi. Kampus alanında bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin kurucusu büyük hayırsever İzzet Baysal'ın Anıtı'na da çelenk konuldu.

İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi Salon'da gerçekleştirilen ortak senato toplantısı öncesi AİBÜ'lü akademisyenlerin oluşturduğu Anadolu Güneşi adlı müzik topluluğu mini bir konser verdi. Konserin ardından üniversiteler arasında yapılacak yüksek lisans ve doktora eğitimi konularının ele alındığı senato toplantısına geçildi.

Çevre Sorunları
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Kültür, Sanat ve Sosyal Araştırmalar Kulübü (KÜLLSAK) etkinlikleri kapsamında düzenlenen, 'Çevre, Kentleşme ve Yurttaşlık' konulu konferans Prof. Dr. Ruşen Keleş'in konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirildi.

KOÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde dün (10.04.2008) gerçekleştirilen konferansa öğretim üyeleri ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Çevre sorunlarının, sebeplerinin ve sonuçların masaya yatırıldığı konferansta, konuya farklı şekillerde yaklaşılarak, sorunlarda sanayileşmenin ve kentleşmenin rolü, yurttaşlık bilinci ve devletin eksiklikleri konularının üzerinde duruldu. Sanayi devrimi ile başlayan süreçte, büyük bir çevre yıkımının gerçekleştiğini, çevrenin artık bir bilim olarak algılanmasıyla, çevreye karşı yeni yaklaşımların geliştiğini belirten Prof. Dr. Ruşen Keleş, bu yaklaşımları, çevreyi merkez alan, insanı merkez alan, günümüz üretim ilişkileri çerçevesinde ele alan yaklaşımlar olarak ifade etti.

Çevreye verilen zararlarda kapitalizmin rolü ve piyasa ekonomisinin 'kirleten ödev' düşüncesindeki çelişkinin konuşulduğu konferansta, kirlenmenin artık küreselleştiği ve gelişmiş ülkelerin ağır sanayi ihracının bu perspektifte ele alınması gerekliliği vurgulandı.Nutuk'tan çevreye gösterilmesi gereken duyarlılığı içeren bir alıntıyla sürdürülen konferans öğrenci sorularının yanıtlanmasıyla son buldu.

AB Rotası
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Çağdaş Üniversiteliler Kulübü'nün organize ettiği, 'Çağdaş Türkiye ve AB Sürecinde Türkiye'nin Rotası' başlıklı konferans öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

KOÜ Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Anadolu Konferans Salonu'nda dün (14.04.2008) saat 15.30'da başlayan ve iki saat devam eden konferansın konuğu, İstanbul Eski Milletvekili ve sinema sanatçısı Berhan Şimşek, çağdaşlaşmak amacıyla Avrupa Birliği'ne (AB) 50 yıldan beri katılmak için çaba gösterdiğimizi vurgulayarak, bu çağdaşlaşma isteği sürecinin AB ile başlamadığını Atatürk'ün başlattığı 'Ulus Egemenliği ve Çağdaşlaşma' fikrinin bir uzantısı olduğunu belirtti. Farklı dönemlerde farklı kriterlerle karşımıza çıkan AB'nin, uyum sürecinde Türkiye'den sürekli isteklerinin olduğunu ve bu isteklerin karşılanması durumunda da yeni isteklerle karşılaşılacağını belirten Şimşek, Türkiye'nin AB'ye girme isteğinin sebeplerini refah, güvenlik, istihdam olarak sıralayarak, " Cumhuriyet kurulduğunda AB yoktu. Bu sığınmacılık kültüründen kurtulmalıyız" dedi. Dinleyicilerin sorularının cevaplanmasıyla sona eren konferansta Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Satılmış Tekindal Berhan Şimşek'e teşekkür belgesi ve çiçek verdi.

KOÜ' ye Piri Reis Üniversitesi'nden Ziyaret
Yeni kurulan üniversitelerimizden olan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ, bugün (16.04.2008) Kocaeli Üniversitesi'ni (KOÜ) ziyaret etti.
KOÜ Rektörlük makamında karşılanan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasret Çomak ve Barbaros Denizcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Selamoğlu ile görüştü. Prof. Dr. Osman Kamil Sağ KOÜ' de kurulan ve bu yıl öğrenci kabul edecek olan Barbaros Denizcilik Yüksekokulu hakkında bilgi aldı. Bu yüksekokulun yapılanmasına önemli destek sağlayabileceğini belirten Prof. Dr. Osman Kamil Sağ, öğretim aşamasında talep edildiği takdirde öğretim üyesi desteği verebileceğini söyledi. Ayrıca Prof. Dr. Sağ, bu yüksekokulla ilgili Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV) ve İstanbul Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyelerini de bilgilendireceğini, katkı sağlama yönünde girişimlerini sürdüreceğini ifade etti. KOÜ rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu ise Ukrayna Odessa Denizcilik Üniversitesi ile yapılan öğretim anlaşması hakkında bilgi vererek, KOÜ' nün denizcilik eğitimi konusunda gösterdiği iradeyi vurguladı. Daha sonra KOÜ Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi ve Kütüphane Bina'sını gezen Prof. Dr. Sağ, fiziki çevreden çok etkilendiğini belirtti.
Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime başlıyor
Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Üniversitesi arasında bugün imzalanan protokol ile Yuvacık Semt Polikliniği (7000m2) Kocaeli Üniversitesi'ne devredildi. Kocaeli Valisi Gökhan Sözer "İlimiz için büyük bir gereksinimi karşılayacak olan Diş Hekimliği Fakültesi'ne daha önce gerekli izinler olmadığı için yer verilememişti. Ancak bugün Sağlık Bakanlığı'nın da izniyle alanı daha verimli ve optimum düzeyde kullanılmak üzere Kocaeli Üniversitesi'ne veriyoruz. Eğitim hizmetinin yanında ayrıca semt polikliniği olarak da faaliyet gösterecek olan bu binanın Kocaeli Üniversitesi'ne devredilmesi ile İlimizin de önemli bir ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Bu konuda emeği geçen Kocaeli Üniversitesi Rektörü, Rektör Yardımcıları, İl Sağlık Müdürü, Devlet Hastanesi Başhekimine teşekkür ederim" dedi. Vali Gökhan Sözer'in konuşmalarının ardından Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu da güzel haberler verdi.

"Eğitime başlıyoruz"
Yuvacık Semt Polikliniği binasını devralan Rektör Prof. Dr. Komsuoğlu "Hem sevinçli, hem heyecanlıyım. Türkiye'de 24 Diş Hekimliği Fakültesinden 18'i eğitim veriyor. Sayın Valimizin gayretleriyle bu hastane bize devrediliyor. Böylece eğitim veren fakülte sayısı 19 oluyor. Birçok yere tanınmayan olanaklar bize tanındı. Bu yıl 25 öğrenci ile eğitime başlıyoruz. Sayın Valime, İl Sağlık Müdürüme, Devlet Hastanesi Başhekimine, Sağlık Bakanlığına teşekkür ve minnet borçluyuz" dedi. Protokole Vali Gökhan Sözer, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Gökalp, Hasret Çomak, Arif Demir, Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Yusuf Çağlar, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, ve Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Şenol Ergüney katıldı. Protokolün imzalanmasının ardından Vali Gökhan Sözer'in anahtarı Kocaeli Üniversitesi Rektörü'ne teslim etmesiyle program sona erdi.

Otomotiv Sektörüne Yönelik Yüksek Lisans
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ile FORD Otosan arasında otomotiv sektörüne yönelik lisansüstü program açılması yönünde yapılan çalışmalarla ilgili, 16 Nisan 2008 tarihinde, KOÜ' de tarafların katıldığı bir toplantı yapıldı.

Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi Akdeniz Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Demir, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Savaş Ayberk, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İlhan Tekin Öztürk ve öğretim üyeleri ile FORD Otosan Ar-Ge direktörü Dr. Murat Yıldırım başkanlığında bir ekip katıldı. Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu Üniversite Sanayi İşbirliği için KOÜ' nün çalışmalar yaptığını belirtti. Prof. Dr. Arif Demir ise KOÜ' nün Ar-Ge alt yapısı ve destekleri konusunda bir sunum yaptı. Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İlhan Tekin Öztürk'ün Enstitü programları hakkında gerçekleştirdiği sunumun ardından Doç. Dr. Ahmet Erdil otomotiv sektörüne yönelik hazırlanmakta olan lisansüstü programı ile ilgili çalışmaları katılımcılara aktardı. Sunumlardan sonra program ile ilgili görüşmeler yapıldı. FORD Otosan ekibine Teknik Eğitim Fakültesi laboratuvarları ve Lazer Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi'ndeki çalışmalar gösterilerek ortak araştırma ve uygulama konularında çalışmaların başlatılması benimsendi.

AB Projeleri ve Ortaklık İmkanları
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Teknik Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen 'Kocaeli'nin Mesleki ve Teknik Eğitimle İlgili AB Projeleri ve Ortaklık İmkanları' konulu toplantı dün (17.04.2008) saat 14.30-16.30 saatleri arasında Teknik Eğitim Fakültesi'nde gerçekleştirildi.

Kocaeli ili genelinde yürütülen mesleki eğitimle ilgili Avrupa Birliği (AB) fonlarından desteklenen projelerin tanıtıldığı ve geleceğe yönelik ortaklık imkanlarının tartışıldığı toplantı KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, KOÜ Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Satılmış Tekindal, öğretim elemanları ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Teknik Eğitim Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmalarını Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp ve Prof. Dr. Satılmış Tekindal yaptı. Kocaeli ilinde bulunan kurumlardan temsilciler sunum yaparak mesleki ve teknik eğitimle ilgili AB proje deneyimlerini katılanlar ile paylaştılar. Teknik Eğitim Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencilerinin yoğun ilgilisini çeken toplantı sonunda Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Satılmış Tekindal tarafından katılım ve teşekkür belgeleri takdim edildi.

Katılımcılar
Doç.Dr. Engin ÖZDEMİR
Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı

Enver Düz (AB Projeleri İl Koordinatörü)
Kocaeli Valiliği Avrupa Birliği Projeler Koordinasyon Merkezi

İbrahim IŞIL (Merkez Müdürü)
Kocaeli Mesleki Eğitim Merkezi

Cihat Hatipoğlu (Müdür)
Kocaeli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu

Ahmet Taşkın (Merkez Müdürü)
Ahmet Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi

Erkan AYAN (Danışman)
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi AB Projeleri Koordinatörü

Gönül ŞAŞMAZ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi AB Projeleri Uzmanı

Ahmet ÇAVUŞ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi KO-MEK Yetkilisi

Düz
Hatipoğlu
Taşkın
Işıl
Gökalp
Tekindal
Özdemir
Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Bilge vefat etti
Ülkemize ilk Olimpiyat Altın Madalyasını kazandıran efsanevi güreşçimiz Gazanfer Bilge 85 yaşında vefat etti.
Karaciğer rahatsızlığı nedeniyle Kadıköy Florance Nightingale Hastanesi'nde tedavi gören Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu, iş adamı, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Fahri Doktora Öğretim Üyesi, büyük hayırsever, Gazanfer Bilge 1923 yılında Karamürsel'de doğdu. 17 yaşında güreşe başlayan ünlü güreşçi Stockholm'de düzenlenen 1946 Avrupa Güreş Şampiyonası'nda serbest stil, 62 kiloda Avrupa Şampiyonluğunu kazandı. İki yıl sonra 1948'de Londra Olimpiyatları'nda ilk olimpiyat altın madalyamızı kazandırdı. Güreş tarihine ismi 'Tuş Kıralı' olarak geçen Bilge, Olimpiyat Komitesi tarafından 'Dünya Fair Play Şeref Ödülü'ne' layık görülen ilk Türk unvanını da aldı. 1953 yılında güreşi bırakan bilge evli ve bir çocuk babasıdır.
Eğitime verdiği büyük destekle bilinen Gazanfer Bilge Karamürsel Dereköy'de KOÜ Gazanfer Bilge Meslek Yüksekokulu ve Karamürsel Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun yanı sıra ilçede bir çok ilköğretim okulu, lise binası, anaokulu ile 0-6 yaş yurtları da yaptırdı. Ticarete atıldıktan sonra ülkenin sayılı vergi rekortmenleri arasına girdi.
Gazanfer Bilgenin cenazesi 23 Nisan Çarşamba günü İstanbul'da İlahiyat Fakültesi Vakfı Camii'nde kılınacak öğle namazına müteakip, Kocaeli'nin Karamürsel ilçesine bağlı Dereköy beldesine getirilecek, KOÜ Gazanfer Bilge Yerleşkesi'nde düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek.

Son dönemde üniversitelerde yaşanan talihsiz olaylar sebebiyle, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) bünyesinde görev yapan güvenlik personeline hizmet içi eğitim düzenlendi.

KOÜ Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi Karadeniz Salonu'nda, dün (21.04.2008) başlayan eğitim dört gün sürecek ve 180 personel bu eğitimden faydalanacak. Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı tarafından verilen eğitim toplum, toplum psikolojisi, Özel Güvenlik Yasası eğitimi'nden oluşuyor.

KOÜ' de Güvenliğe Hizmet İçi Eğitim
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, Kocaeli Üniversitesi Rektörlük makamına Türkan Dereli İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Azize Büşra Özbilgin oturdu. Özbilgin Rektör Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu'ndan koltuğu bir günlüğüne devraldı. Bir günlük küçük rektöre, Rektör Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu üniversite hakkında bilgi vererek, çocuklara kitap hediye etti. Küçük Rektör Özbilgin, yeniliğe açık, düşüncelerin özgürce ifade edildiği bir üniversitede olduğu için mutlu olduğunu söyledi. Koltuk devir teslim seremonisine Türkan Dereli İlköğretim Okulu Müdürü Ali Rıza Gündoğdu, Rehber Öğretmen Çiğdem Demir ile 7. sınıf öğrencileri Zeynep Güven ve Ömer Yasir Aydın katıldı.
Yeni Rektör Özbilgin
İstanbul'da pazar günü tedavi gördüğü hastanede ölen, Avrupa ve Olimpiyat Şampiyonu güreşçimiz, eğitim gönüllüsü hayırsever işadamı Gazanfer Bilge dün (23.04.2008) doğup büyüdüğü Karamürsel İlçesi'nin Dereköy Beldesi'nde toprağa verildi.
İyilik Şampiyonu Son Yolculuğuna Uğurlandı
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Camii'nde cenaze namazı kılınan Gazanfer Bilge'nin cenazesi daha sonra Karamürsel İlçesi'ne getirildi. Gazanfer Bilge'nin yaptırdığı, içinde bir yüksekokul bir meslek yüksekokulunun bulunduğu Kocaeli Üniversitesi Gazanfer Bilge Yerleşkesi'nde de son yolculuk öncesi bir tören düzenlendi. Buradaki törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, milletvekilleri, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkınpak, birçok tanınmış kişi ile öğrenciler hazır bulundu. Törende eşi Yıldız Bilge, oğlu Muzaffer Bilge, gelini Figen Bilge ile torunları Melisa ve Elif Bilge taziyeleri kabul etti.
Bakan Gönül, yaptığı konuşmada, törene katılan pek çok kişinin Gazanfer Bilge'nin zaferlerini duyarak öğrendiğini, kendisinin ise bu coşkuya şahit olduğunu belirterek, "Cumhuriyetin kuruluşunun ardından İkinci Dünya Savaşı yılları ve hepimizin milli övünce muhtaç olduğu bir dönem. Adeta tarihimize damga vuran Londra Olimpiyatları. Bir başarı, milli sporumuz güreşte Gazanfer Bilge göklere yükseliyor, bayrağımızı yükseltiyor, marşımızı çaldırıyor. Hepimiz övünüyoruz, böyle bir başarıya en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanda üç sporcumuz, Celal (Atik), Yaşar (Doğu) ve Gazanfer (Bilge) diye yer gök inliyor. Onu yaşatacak olan eserleridir, spordaki başarısıyla yarışacak olan eserleri buradaki genç öğrencilerdir. Diplomalarında hayatları boyunca Gazanfer Bilge ismini taşıyacak ve bu müesseseden mezun oldukları için iftihar edeceklerdir. Onu Kocaeli, Karamürsel hep yaşatacak ama Türkiye'de pek az kimseye nasip olmuş bir sevgi, onu başarılarıyla beraber kucaklayacaktır" dedi.
Vali Gökhan Sözer de konuşmasında merhum Gazanfer Bilge'ye seslenerek, "Zaman ve kader hükmünü icra etti ve sen bugünden itibaren aramızda değilsin. Ama Türk milletinin en çok sevince, mutluluğa ve gurura ihtiyacı olduğu zamanlarda bugün sarılı olduğun bayrağı gönderlere çekerek bunu başardın. Yalnızca şampiyon olmadın, ülkenin onurunu ve sevincini yücelttin" dedi.
Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu da Bilge'ye eğitime ve üniversitelerine katkısı dolayısıyla senato tarafından 'fahri doktora" unvanı verildiğini anımsatarak, "Dünya onu 1948 Londra Olimpiyatları'nın efsanevi şampiyonu olarak, biz ise eğitim gönüllüsü olarak tanıdık. Kendisini Karamürsel'e, Dereköy'e, Kocaeli Üniversitesinin eğitimine adamış gerçek dostlarımızdan birisiydi. Gazanfer Bilge'nin sayesinde bulunduğumuz yerleşkede 6 bine yakın öğrenci eğitim görüyor. Yaşamı boyunca önem verdiği konulardan birisi olan eğitim, bu yerleşke ve Gazanfer Bilge'nin buraya verdikleri sayesinde binlerce öğrencinin adıyla yaşayacak. Üniversite olarak kendisine minnet borçluyuz, Gazanfer Bilge'yi sevgi, saygı ve minnetle uğurluyoruz."
Konuşmaların ardından törene katılanlar, Bilge'nin Türk Bayrağına sarılı tabutunun üzerine karanfil bıraktı. Omuzlarda yaklaşık 300 metre taşınan Bilge'nin naaşı, cenaze aracıyla önce evine götürüldü, daha sonra da Dereköy Yukarı Mezarlığındaki aile mezarlığında defnedildi.

Gönül
Sözer
Karaosmanoğlu
Komsuoğlu
Kocaeli Üniversitesi tarafından organize edilen '1923...2008 Ulusal Devlet ve Ulusal Egemenlik' konulu panel bugün (24 Nisan 2008) Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı. Panele Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Güney, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Fettahoğlu, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.
"Cumhuriyet içselleştirilmiştir"
Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gönül Balkır'ın yönetici olduğu panelde "Uygulamalar Açısından Ulusal Egemenlik" adlı ilk konuşmayı Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan yaptı. Prof. Dr. Ertan tarihsel süreç içersinde Türkiye'nin kazanımlarına ve egemenlik kavramının uygulamalar açısından üzerinde temellendiği kaynaklara değindi. Bilinç kaybının ne demek olduğunu ve bireyin nasıl kimliksizleştiğini belirttikten sonra toplumsal bilinç kaybı yaşamanın nelere mal olabileceğine değinen Prof. Dr. Ertan bu nedenle Türkiye'de egemenlik kavramına tarihsel açıdan yaklaştı. Amasya Genelgesi ile Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi ve TBMM'nin kurulmasına, Halkçılık-Teşkilatı Esasiye Kanunu ile; saltanatın kaldırılması, Cumhuriyet'in ilanı, halifeliğin kaldırılmasına ve son olarak 1924 Anayasası ile; çok partili siyasi hayata geçiş, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Gençlik ve Spor Bayramı'na uzanan süreci anlatan Prof. Dr. Ertan günümüzü anlamada bu süreci iyi tahlil etmek gereğini vurguladı. Türk toplumunun oldukça kısa bir sürede o dönemin koşullarında büyük başarılar kazandığını belirten Prof. Dr. Ertan "Cumhuriyet içselleştirilmiştir. Bugün kimse bunun farklı bir ifadesini bu ülkede yapamaz çünkü hemen her adımda özümsenmiştir bu kavram" dedi. Çoğulculuk ve çoğunlukçuluk kavramlarının çok farklı şeyler olduğunu belirten Prof. Dr. Ertan aynı zamanda demokrasi anlayışında da eksikler olduğunu, demokrasinin çoğunluğun her istediğini yaptığı bir sistem olmadığına işaret etti.
"Küreselleşme Ulus Devleti istemiyor"
Panelin ikinci konuşmacısı olarak söz alan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esma Torun ise "Küreselleşme ve Ulusal Devlet" konulu sunum yaptı. Sunumunda küreselleşmenin emperyalizmin yeni yüzü olduğuna vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Torun "Küreselleşme ulus devleti istemiyor. Uluslararası pazarda istediği gibi kendine yer arayan çok uluslu şirketlerin ulus devlet anlayışına sıcak bakması beklenemez zaten. Fakirler daha fakir, zenginler daha zengin oluyor bu küresel düzende ve asıl önemlisi demokrasinin yayılmasını engelleyen bir sistemdir. Az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde totaliter rejimler daha önemli hale gelmekte ve radikal kanatlar güçlenmektedir" dedi. Devletin görevinin azaltılmasını ve sadece güvenlik noktasında varolmasını isteyen bu yeni düzenin olumlu olarak yorumlanmaması gerektiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Torun günümüz politikalarının tarihsel karşılaştırmasını yaparak konuşmasını tamamladı.
"Gözümüz alışmaya başlayınca düşüncemiz de alışıyor"
Panelin son konuşmacısı olarak söz alan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Emin Yaman "21. Yüzyılda Türkiye ve Egemenlik" konulu sunumu ile dinleyiciler tarafından dikkatle takip edildi. Kendisinden önce yapılan sunumlardan yola çıkarak konuşmasına bugünden yaklaşan Yrd. Doç. Dr. Yaman "Ulusal devletler yok edilirken yani az önce de ifade edildiği üzre minimalize edilirken mikro devletler artıyor. Bunda Kosava örneğini verebiliriz" dedi. Dünyada yapılan ve bizleri de etkileyen pek çok proje olduğunu, pek çok plan olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yaman bu konuda çok dikkatli olmak gerektiğinin altını çizdi ve "Gözümüz alışmaya başlayınca düşüncemiz de alışıyor. Bu yüzden ülkemiz açısından olumsuz olanlara alışmamamız gerekiyor. Dünya arenasında oynanan oyunlar tahminimizin ötesinde ve bunlara takılarak vakit kaybetmemek lazım, yapılması gereken gayet açık; kararlı ve tutarlı davranarak içimizde olan kuvveti harekete geçirmeliyiz." dedi. Bu konuda tüm panelistlerin konuşmalarını özetleyen ve önemli gördüğü noktaları vurgulayan Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gönül Balkır "Ülke olarak nasıl bir mirasa sahip olduğumuzu bilerek, karamsarlığa kapılmadan ve en önemlisi Atatürk'ün açtığı yoldan, O'nun ilke ve devrimlerine bağlı kalarak sorunların üstesinden gelebileceğimize inanıyorum. Sizlerin de buna inanmanızı, tarihimizi ve değerlerimizi en iyi şekilde öğrenmenizi ve onlara sahip çıkmanızı istiyorum" dedi. Panel soru cevap kısmının ardından Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Güney'in panelistlere teşekkür belgesi vermesi ile sona erdi.

KOÜ'de '1923...2008 Ulusal Devlet ve Ulusal Egemenlik'
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ile Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) arasında bugün (30 Nisan 2008) imzalanan protokol ile akaryakıt sektörüne nitelikli saha elemanları yetiştirilecek.

Akademik platformda ilk defa yapılacak olan proje ile KOÜ Kocaeli Meslek Yüksekokulu'nda bir bölüm açılacak ve ilk yıl için 50 öğrenci alınacak. Bu bölümde okuyan öğrencilere, eğitimleri boyunca ihtiyaç duyulacak tüm laboratuvar donanımları ile öğrencilerin staj ve mezuniyet sonrası istihdam edilmesi TABGİS tarafından sağlanacak. KOÜ Rektörlük Makamında gerçekleştirilen imza törenine KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Rektör Yardımcısı, Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, Kocaeli MYO Müdürü Prof. Dr. Şahin Bostancı ve TABGİS Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Ketenci ile Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Törende konuşan Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, dünyanın artık yetenekli ve eğitimli elemanlar ile kalkındığını, bu elemanların yetiştirilmesinin sadece üniversitelerin çabalarıyla gerçekleşemediğini vurgulayarak, " MYO öğretiminde, o meslek örgütlerinin rol sahibi olması gerekir. Meslek örgütlerinin isteği doğrultusunda üniversiteler ihtiyaca göre öğretim faaliyetlerini yürütür. Bu konuda Marshall kurumu örnek bir tutum sergilemiştir. Feridun Uzunyol'un programı kurmakla kalmayıp, derslere girmesi iyi bir örnektir. Sendikalarında öğretime destek vermesi gerekir. Sizlerden beklentilerimiz devam edecek, bu öğrencilerin pratiğini sizler vereceksiniz" dedi.

Kocaeli MYO Müdürü Prof. Dr. Şahin Bostancı, teklifin TABGİS'den geldiğini belirterek, " İstasyonlarında pompadan yöneticiliğe kadar yükselebilecek özellikte eğitimli elemana ihtiyaçları olduğunu söylediler. Böyle bir programın açılması durumunda her türlü desteği verebileceklerini belirttiler" dedi.

TABGİS Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Ketenci ise bu protokolü, 40-45 milyar dolarlık bir potansiyel ile 20-25 milyar dolarlık vergi ödeyen bir sektörün çalışanlarının alaylıdan, mektepliye geçişinin imzası olarak tanımlayarak, "İstasyonlarımızın fiziki yapılanmaları mükemmel durumda, ama farkı insan yaratır. Fiziki yapılanma insanla bütünleşir. Biz şirketimizi şirket yapmak için pompacıdan genel müdür yapacağız" dedi.

Üniversite-Meslek Örgütü İşbirliği
Johannes Kepler Üniversitesi fizikçisi ünlü Türk bilim adamı Ord. Prof. Dr. N. Serdar Sarıçiftçi, Kocaeli Üniversitesi'ni (KOÜ) ziyaret ederek, KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nde "Organik (Plastik) Optoelektronik Cihazlar" konusunda bir konferans verdi.
28.04.2008 tarihinde KOÜ' ye gelen Prof. Dr. Sarıçiftçi önce Rektör Prof. Dr. Şezer Şener Komsuoğlu'nu makamında ziyaret etti. Rektör Prof. Sezer Şener Komsuoğlu ile KOÜ' nün gelişimi, KOÜ' nün ülke sanayinin gelişmesinde alabileceği rolü konusunda ve gelişmiş ülkelerin üniversiteleri ile onların kontrolündeki Teknoparklar konusunda bir söyleşi gerçekleştirdi. Rektörlük ziyaretinin ardından Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı'nı ziyaret eden Ord.Prof. Dr. Serdar Sarıçiftçi daha sonra fakültenin olanakları hakkında Dekan Prof. Dr. H. Yüksel Güney'den bilgi aldı.
Ord.Prof. Dr. Serdar Sarıçiftçi Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda, Fizik ve Kimya Bölümü Öğretim üyeleri ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği bir fizik konferansı verdi. Ord.Prof. Dr. Sarıçiftçi, organik optoelektronik cihazlar ve organik güneş pillerinin fiziksel esaslarını anlattı. Dünyanın gelecekteki enerji ihtiyacı ve bu ihtiyacın nasıl karşılanması gerektiği konusunda da bilgiler veren Ord.Prof. Dr. Sarıçiftçi, petrole dayalı enerji kaynakları önümüzdeki 50 yıl içinde çok pahalı hale geleceğini ve bunun çözümü olarak düşünülen nükleer enerjinin ise söylendiği gibi soruna çözüm olamayacağını belirtti. Ord.Prof. Dr. Serdar Sarıçiftçi çözümün rüzgar ve güneş enerjisinde olduğunu belirterek, "Türkiye bu konuda çok şanslı, sadece evlerin çatıları güneş pilleri ile kaplansa ülkemiz enerji sorununu çözer. Ayrıca Türkiye rüzgar alma bakımından İngiltere'den sonra en şanslı ülke. Bu nedenle Türkiye enerji politikalarını güneş ve rüzgardan yana değiştirmelidir" dedi.
Ord.Prof. Dr. Sarıçiftçi'ye konferans sonrasında Rektör Yardımcısı. Prof. Dr. Arif Demir plaket, Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğrencileri ise çiçek sundular. Fizik Bölümü araştırma laboratuarlarını da gezen Ord.Prof. Dr. Serdar Sarıçiftçi, laboratuvar olanaklarını iyi bulduğunu ve güzel çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

Organik Güneş Pilleri Geleceğimizi Şekillendirecek
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nın organize ettiği, KOÜ çalışanlarının baharı karşılama etkinliği, çalışanların ve öğrencilerin geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

Yaklaşık bin kişinin izlediği etkinlik Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Etkinlikte tamamı KOÜ'lü çalışanlardan oluşan, Şef İsmet Ünsal nezaretindeki Türk Halk Müziği korosu Gaziantep, Sivas, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Tokat, Kilis, Rize, Aydın, Kerkük ve Tekirdağ yörelerine ait türküler seslendirdi. İzleyenlerin de türkülere eşlik ettiği etkinlikte, ayrıca Ufuk Aktürk nezaretindeki Halk Oyunları Ekibi Kuzey Kafkas Halk Oyunları ile Gaziantep ve Artvin Yöresi Halk Oyunları gösterisi izleyenlerden büyük alkış aldı. Gösterinin sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Demir, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Servettin Bilir, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Güney, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Yrd. Doç Dr. Ömer Kurtaş, Genel Sekreter Kemal Mutlu ve Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Semerci sponsorlara ve emeği geçenlere çiçek ve teşekkür belgesi verdi.

KOÜ' de Bahar Karşılaması
SON HABER
HABER ARŞİVİ
basından seçmeler
Kocaeli Üniversitesi
halkla ilişkiler ve tanıtım
grafik/tasarım
fotoğraf
bilgi edinme birimi
İletişim
SON HABER
HABER ARŞİVİ
basından seçmeler
haber merkezi
Kocaeli Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler