29. Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu sona erdi
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ortaklığında düzenlenen 29. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu, 28 Mayıs ile 01 Haziran 2007 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi, Kültür ve Kongre Merkezi salonlarında gerçekleştirildi.
Araştırma sonuçları bir kitapta toplanacak
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün 1979 yılından beri her yıl düzenlediği sempozyumda; Bakanlığın izni ile her yıl gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları, müze araştırmaları ve bu çalışmalarda ele geçen buluntular üzerindeki arkeobotanik, arkeozoolojik, antropolojik ve arkeometrik çalışmaların o yılı içeren sonuçlarına ilişkin bilimsel bildiriler sunuldu. Kocaeli'nde düzenlenen sempozyumun bildiri kitapları Kültür ve Turizm Bakanlığınca basılarak 2008 yılında düzenlenecek olan 30. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri sempozyumunda bilim dünyasına sunulacak.
Sempozyum bilgi şölenine dönüştü
Sempozyumun, Türkiye'de bir yıl içerisinde yürütülen tüm arkeolojik araştırmaların sonuçlarını içeren formatıyla, dünyada başka bir örneği bulunmuyor. 29. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu, bildirilerinin Türkiye'de 2006 yılında yürütülen tüm arkeolojik araştırmaları kapsaması nedeniyle, Türkiye'nin her köşesinin kültür kalıntılarının sunulduğu önemli bir bilgi şölenine dönüştü. Sempozyuma Türk bilim insanlarının yanı sıra, Türkiye'de kazı ve araştırmalar yapan, çeşitli ülkelere mensup bilim insanları da katıldı. Bunlar arasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Japonya, İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İspanya, İtalya gibi, dünyanın çeşitli ülkelerine mensup bilim insanları yer alıyor.Sempozyum devam ettiği beş gün boyunca üç salonda kazılara ait 146, yüzey araştırmalarına ait 101, arkeometrik çalışmalara ait 34 ve müze araştırmalarına ait 22 olmak üzere, toplam 303 bildiri yer aldı. Sempozyum süresince arkeoloji konusunda çalışan yayınevlerine , tanıtım ve satış yapma imkanı sağlandı.
Sempozyum, Osman Hamdi Bey'in anısına Kocaeli'de yapıldı
Kocaeli'nde yapılan sempozyum Türk Müzeciliğinin kurucusu ve eski eserlerin yurt dışına çıkartılmasını engelleyen yasal düzenlemelerin mimarı Osman Hamdi Bey'in 165. doğum yılına armağan edildi. Osman Hamdi Bey yaşamı boyunca yaz aylarını Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı Eskihisar'da geçirmesi nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi danışmanlığında Osman Hamdi Bey'in hayatını konu alan ilk belgeseli hazırladı.
Konuklar Kocaeli'nin tarihini tanıma fırsatı buldular
Sempozyum boyunca, bildiri programlarının sona ermesiyle her akşam bir etkinlik düzenlendi. Pazartesi günü Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler genel Müdürlüğü, Kocaeli Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesinde açılış resepsiyonu verdi. Salı günü resepsiyon veren Almanya Federal Cumhuriyeti elçisi Peter Prügel ve kültür ataşesi Dr. Kathrin Misera-Lang bizzat gelerek Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu'nu ziyaret etti.
Çarşamba günü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce Eskihisar'daki Osman Hamdi Bey Müzesi'nde verilen yemekli resepsiyona Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu katıldı. Resepsiyon sırasında Bakan Koç kazı başkanları ile bir toplantı yaptı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Osman Hamdi Bey belgeseli katılımcılara sunuldu.
Perşembe günü ise İngiliz Arkeoloji Enstitüsü Ankara şubesi tarafından bir resepsiyon verildi. sempozyum, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Umuttepe Yerleşkesi'nde verilen kapanış kokteyli ile sona erdi. Katılımcılara Cumartesi günü Kocaeli Üniversitesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bir gezi düzenlenerek Kocaeli'nin tarihi ve doğal zenginlikleri tanıtıldı.

KOÜ'de dönemin son konseri
Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Devlet Konservatuvarı lisans öğrencileri ve yarı zamanlı öğrencileri 30 Mayıs Perşembe günü yıl sonu konseri verdi. KOÜ Anıtpark Yerleşkesi Salonu'nda düzenlenen etkinlikte lisans öğrencileri ve yarı zamanlı öğrenciler ilk konserlerini vermenin sevincini yaşadılar. Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Feridun Aslan ve öğrencilerin ilgiyle izledikleri konserde; konservatuvarın çeşitli bölümlerinde eğitim gören lisans bölümü öğrencileri; Güzin Cansu Avcı, Levent Yaman, Doğacan Oflas, Melda İbrişim, Gözde Cömert, Dilara Aktan, Özkan Altun, Çiğdem Özer, Arzu Şensoy, Melek Kara, Ümit Can Durdağ ile yarı zamanlı öğrenciler Ayşegül Uzun, Gökçe Tatar, Mehmet Osman Okay, İlke Ertekin, Afife Gökçe Bal, Ece Demirkıran, Çağman Coşar, Gamze İnanaç, Deniz Can Cebeci, Ahmet Uğur Atik, Geren Güleryüz ve Eda Tanrıverdi çeşitli eserleri başarıyla yorumladılar. Öğrencilerin sahne aldığı konserde Klasik Batı Müziği ve Türk Halk Müziği eserleri enstrümantal ve solo olarak seslendirildi.
Arkeoloji sempozyumundan izlenimler
E.E: Türkiye'de yapılan arkeolojik çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Prof. Thomas Drew-Bear Fransız Milli Araştırma Merkezi (C.N.R.S) Araştırma Başkanı: Türkiye tarihi bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesidir. Türkiye'de inşaat, yol yapımı ve boru hatları kazısı yapılırken çok dikkat edilmelidir. Çünkü zeminin altında çok önemli kalıntılar olabilir.

E.E: Türkiye'de yapılan kazı ve yüzey araştırmalarını yeterli buluyor musunuz?


Doç. Dr. Remzi Yağcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü: Türkiye'de bu alanda yapılan çalışmaları yeterli buluyorum. Türkiye çok geniş bir coğrafyaya sahip. Ülkemizde çok sayıda kazı ve yüzey araştırmaları var; fakat kurtarılması gereken varlıklar için bu çalışmaların sayısı ve niteliği biraz daha arttırılabilir. Tarihi eserleri kurtarma bir kazı politikası haline getirilmelidir. Yapılan çalışmalar sorunlara cevap veren bir şekilde olmalıdır.

E.E: Ülkenizde yapılan arkeoloji çalışmalarıyla Türkiye'de yapılan arkeoloji çalışmalarını kıyaslarsanız nasıl bir sonuç ortaya çıkar?

Prof. Giuseppe Ragone, 3. Roma Üniversitesi Eski Yunan Tarihi Bölümü: Hepimiz için arkeoloji hemen hemen aynı öneme sahip. Çünkü arkeoloji kendimizi anlamanın bir yoludur. Bunun sebebi de geçmişe dayanır. Tek fark; bizim bu işe daha geçmişte başlamamız ve gelenek olarak bu işi yapmamız. Türkiye bu işlerde biraz daha yeni ve büyük bir gelişme gösteriyor.

E.E: Türk üniversitelerinde arkeoloji bölümlerinin düzeyi nedir? Öğrenci ve öğretim üyesi sayısı ve niteliği yeterli midir?

Prof. Dr. Mehmet Özsait İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Tarihi Anabilim Dalı: Bölümün ve öğrenmenin sınırı var. Hayat şartları çok zor olduğu için okuyan kişi mezun olduğunda işini bulabilmelidir. Bugünün şartlarında bu çok zordur. Arkeologlar için yerleştirme sınavı yapılmamakta ve devlette kadro açılmamaktadır. Üniversiteden mezun olan bu konuda akademik bilgilere sahip insanlar dururken devletin diğer elemanları yatay geçişle müzelerde çalıştırılıyor. Öğrencilere iyi eğitim verilmelidir, sayıdan ziyade nitelik önemlidir. Öğrencilerimiz milli servetimizdir. Onlara iyi bir gelecek sunmak zorundayız.

E.E: Türkiye'de bürokrasinin arkeolojik çalışmalar yönünden etkisi nelerdir?

Prof. Dr. Oğuz Tekin İstanbul Üniversitesi Türk eski Çağ Tarihi Bölümü: Devletin sağlayacağı bütçe ve harcama kalemlerinin araştırmaların niteliğine göre ayarlanması ve esnekleştirilmesi gerekir.


E.E: Arkeolojik çalışmalara sempozyum nasıl bir katkı sağlayacak?

Crawford Greenewalt, Sart Kazısı Başkanı: Sempozyumun uluslararası olması nedeniyle bu alana çok fazla fayda sağlayacağını düşünüyorum. Sempozyumun ilk başladığı 1979 yılından beri hepsine katıldım. Burada bir çok bilim adamı çalışmalarını paylaşıyor. Bu da bilinmedik noktaların gün yüzüne çıkmasını sağlayacaktır.


E.E: 29.su gerçekleştirilen Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu'nu diğer sempozyumlardan öne çıkaran tarafı nedir?

Yrd. Doç. Dr. Nurettin Öztürk, Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü: Kocaeli Üniversitesi'nde yapılan sempozyum boyunca öğretim elemanları ve öğrenciler bizlere karşı oldukça ilgili davrandılar. Sempozyum; planlı ve programlı olarak eksiksiz bir şekilde yürütüldü. Salonlar son derece modern ve donanımlı. Tek sorun ulaşımda yaşanan aksaklıklardı.

E.E: Sempozyumun eksik yönleri var mıydı?

Seçil Gökçen, Hacettepe Üniversitesi Arkeolog: Sempozyum oldukça organize bir şekilde yapılmış; fakat kokteyl için gelen şirkette birtakım eksiklikler vardı.

E.E: Sempozyum genç arkeologlara ne gibi katkı sağlayacak?

Anton Bamner Avusturya Kazıları: Genç arkeologlar yeni bir şeyler öğreniyorlar. Kazı çalışmaları hakkında bilgi sahibi oluyor; bu işin yurtdışında nasıl yapıldığını öğreniyorlar.

E.E: Türkiye tarihi bakımından oldukça zengin bir ülke ; fakat tarihi eserlerin çıkarılması ve korunması mevzusunun gündemde çok sık yer almadığını görüyoruz. Sempozyumlar bu konuda bir gündem oluşturabilir mi?

Prof. Dr. Elif Tül Tulunay, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı: Ülkemiz tarihi bakımdan çok zengin bir ülke ve bu güzellikleri ortaya çıkarmada bu tür sempozyumlar büyük katkı sağlıyor. Bu sebeple bu çalışmaların basında daha çok yer alması gerektiğini düşünüyorum. İnsanlarımızı tarihimizi korumak anlamında bilinçlendirmede basına büyük görev düşer. Bu yıl ilk defa Kültür ve Turizm Bakanı'nın katıldığı bir toplantı düzenledik. En yetkili kişi sorunlarımızı dinledi. Bu durum arkeologlar için sevindirici bir durumdur. Bu toplantı basında yer aldı. Yazılı ve görsel basın arkeolojik programlara daha fazla yer vermelidir.

Özgen Acar, Araştırmacı-Gazeteci: Bu konuda Türk basınını suçluyorum. İngiltere'de bile arkeolojik zenginlik olmamasına rağmen her gazetenin bir arkeoloji muhabiri vardır. Türkiye'de ise hiçbir gazetenin arkeoloji muhabiri yoktur. Toplantı süresince ulusal ve yerel basından bir kişinin dışında muhabir göremedik. Diğer muhabirler ilk gün gelerek protokol konuşmalarını alıp gittiler. 301 tane önemli buluntudan Türk kamuoyu nasıl haberdar olacak? Bu önemli bir sorundur. Bu toplantıda çok önemli buluntular sunulmuştur. Bunları halkın bilmesi gerekir ki halk mirasına sahip çıkabilsin.

Kocaeli Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden muhabirimiz Esma Eroğlu, Kocaeli Üniversitesi'nde düzenlenen 29. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu sonrasında izlenimleri takip etti.
Drew
Yağcı
Rogane
Özisat
Tekin
Greenewalt
Öztürk
Gökçen
Bamner
Tulunay
Acar
Derbent Uygulama Oteli yaza dopdolu giriyor
Otelin imkanları baş döndürüyor
Kartepe eteklerinde bulunan Derbent Uygulama Oteli; kır düğünleri, mezuniyet baloları, hafta sonları bahçede brunch keyfi, özel akşam yemekleri, terasda eşsiz bir manzara eşliğinde havuz keyfi, gruplara özel yemek, fasıl, eğlence ve davet programlarıyla Türkiye'nin farklı illerinden Kocaeli'ye gelenlere ve Kocaeli halkına nezih bir ortam sunuyor. Üst düzey konaklama mekanları ve modern teknik donanımıyla her türlü toplantı, seminer, panel, konferans etkinliklerine cevap veren otelde; dia, projeksiyon, video, ses düzeni, internet bağlantısı ve klima bulunuyor. 40 oda ve 76 yatak kapasiteli otelin tüm odalarında klima, tv, minibar, direk telefon, daimi müzik yayını, banyo, balkon ve kablosuz internet bağlantısı imkanları yer alıyor. Ayrıca otelin terasında bulunan yarı olimpik özelliğe sahip havuz, 02 Haziran 2007 tarihinde yaz sezonu hizmetine açılacak. Otel bünyesinde fitness merkezi, tenis kortu, voleybol ve basketbol sahası mevcut bulunmakta. Uygun fiyatları ile göze çarpan otelde şirketlere ve guruplara özel indirim yapılıyor. Kocaeli Üniversitesi personeline ise %30 'luk bir indirim sağlanıyor.

Kocaeli Üniversitesi Derbent Uygulama Oteli yepyeni bir etkinlik dizisiyle yaza merhaba diyor. Doğal bir ortamda, sakin ve huzurlu tatil yapmak isteyenler için eşsiz bir manzara eşliğinde Kocaeli'nin vazgeçilmez bir mekanı olmayı hedefleyen Derbent Uygulama Oteli, yaz sezonuna girerken misafirlerini memnun etmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Şehrin gürültüsünden ve yoğun temposundan uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği mekanlardan biri olan Derbent Otel, konuklara aile sıcaklığında bir ortam sunuyor. Otel, profesyonel hizmet anlayışı ve uygun fiyatta yüksek kaliteyi sunma amacıyla, konuksever ve kişisel müşteri memnuniyetini hedef alan hizmet anlayışıyla faaliyetlerini yürütüyor.
Savaş Hoca'dan su gibi konferans
İnsan Faktörü
İlk olarak hava kirliliğine değinen Ayberk şöyle dedi; "çevrenin önemli sorunlarından biri olan hava kirliliğini bizler yaratıyoruz. Egzos gazının, klimaların, bacaların ve dumanın olduğu her yerde mutlaka kirlilik vardır."
Yaşam alanlarının hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelere yapılması ve arıtım teknolojisinden yararlanılamamasının insanlığı tehdit ettiğini belirten Ayberk daha sonra şöyle dedi; "En çarpıcı örnek İzmit Körfezi. Körfeze şu anda 45 noktadan deşarj geliyor. Tuz Gölü'nü bile atıklarla birlikte maalesef kullanılamaz hale getirdik."
Topraklarımızı kirlettik
Çektiği fotoğraflarla söyleşiyi daha da zenginleştiren Prof. Dr. Ayberk "Su bakımından kötü noktadayız. Markete koşup organik domates istiyoruz. Toprak mı kaldı ki? Her karış toprağı betonlaştırdık. Kimyasallarla doldurduk. O zaman hormonsuz domates de yiyemeyiz" dedi.
Dilovası Yüzkarası
Türkiye'nin her tarafından çektiği fotoğrafları göstererek konuşmasını sürdüren Ayberk "1972'de Dilovası meyve bahçeleriyle kaplıydı. İlk arsa ofisi tabelası asıldıktan sonra her şey programsız gelişmeye başladı. İnsanlar nefes alamaz hale geldi. Şimdi Dilovası yüzkarası" diyen Ayberk sıranın Yuvacık Barajı'na geldiğini belirterek tehlikeye dikkat çekti.
Atmosfer fiziğini değiştiriyoruz
Daha sonra kent içinde ve yerleşim alanlarındaki benzin istasyonlarının kimyasalları arttırıp tehlike oluşturduğuna da değinen Ayberk "atmosfer fiziğini değiştirdiğimiz için bulutlar yağmuru yakında okyanuslara boşaltacak. Tedbir almamız gerekir" diyerek konuşmasını sürdürdü.
I. enerji sorununa da değinen Ayberk enerjide kötü durumda olduğumuzu vurguladı ve şöyle dedi. "Çok daha kötüye gidiyoruz. 2030'da Türkiye enerjide %70 oranında dışa bağımlı olacak. Barış istiyorsak enerji ve suyu ekonomik kullanacağız. Çözüm mevcut alternatif enerji kaynaklarını devreye sokmak. Bunlar da güneş enerjisi ve rüzgar enerjisidir ve dalga enerjisidir" dedi.
Daha sonra SİMA Vakfı Başkanı Güngör Şahinkaya önce Prof. Dr. Ayberk'e sonra da organizasyonu gerçekleştiren Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Güney'e birer teşekkür plaketi sundu. Söyleşi bitiminde katılımcılara daha yeşil bir gelecek için birer çam fidanı verildi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Kocaeli Üniversitesi ile SİMA Doğu Karadenizliler Hizmet Vakfı'nın birlikte organize ettiği Su, Enerji ve Çevre konulu söyleşi dün (05.06.2007) Anıtpark Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Güney, SİMA Vakfı Başkanı Güngör Şahinkaya ve çok sayıda vakıf üyesi ile öğrencinin katıldığı ve yoğun ilgi gören söyleşinin konuşmasını Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Savaş Ayberk yaptı.
Söyleşiden önce kısa bir teşekkür konuşması yapan Vakıf Başkanı Güngör Şahinkaya "5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde gündemde olan çevre sorunlarını hocamız masaya yatıracak. Bu vesileyle Savaş Hoca'ya teşekkür ediyorum" dedi. Daha sonra Prof. Dr. Savaş Ayberk kendi ifadesiyle, kendi dünyasını kendi objektifinden yansıttı.

Ayberk
Ünibel Yenilendi
Yenilenen Kocaeli Üniversitesi Ünibel Sağlık Merkezi 11 Haziran 2007 tarihinde yapılan törenle açıldı. Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülen projeler kapsamında tamamlanan sağlık merkezinin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, Körfez Belediye Başkan Vekili Mehmet Şendoğan, Rektör Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Yusuf Çağlar, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Demirci, Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nazım Mutlu, Ünibel Genel Koordinatörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, çok sayıda öğretim üyesi ve davetli katıldı.
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Ünibel Genel Koordinatörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü şunları söyledi: "Merkezin yenilenmesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları fazla oldu. Büyükşehir Belediyesi'ne ve diğer belediyelere teşekkür ediyoruz. Herkese hayırlı olsun."
Hülagü'nün ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise merkezin herkese hayırlı olması dileğinde bulundu ve şöyle dedi, "Güzel bir merkez oldu. Sıkıntılar bitti."
Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu emeği geçenlere teşekkür ederek Başkan Karaosmanoğlu'na, Yenice'ye ve Şendoğan'a teşekkür belgelerini verdi.

Gazanfer Bilge Denizcilik Yüksekokulu temeli atıldı
Gazanfer Bilge MYO'nun açılışı ve Gazanfer Bilge Denizcilik Yüksekokulu'nun temel atma törenlerine Adalet Bakanı Fahri Kasırga, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Canan, Adalet Komisyonu Başkanı Fazlı Aksoy, Rektör Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, Önceki Rektör Prof. Dr. Baki Komsuoğlu, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Gazanfer Bilge, eşi Yıldız Bilge, önceki bakanlardan Nevzat Ayaz, Saadettin Tantan, çok sayıda emekli üst düzey komutan Gazeteci Tufan Türenç, üniversite personeli ve öğrencilerle konuklar katıldı.

Gazanfer amcaya minnettarız
Törende bir konuşma yapan Dereköy Belediye Başkanı Ali Kocabıçak "yaptıklarıyla ölümsüzleşen Gazanfer Amcaya minnettarız. Dereköy onun sayesinde bu modern halini almıştır. Kendisine teşekkür ediyoruz" dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü daima hatırlayınız
Tören Gazanfer Bilge'nin yayınladığı mesajın okunmasıyla başladı.
Gençlere, sporculara ve işadamlarına yönelik mesajında Bilge "Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını daima hatırlayınız. Aziz vatanımızı kurtaran Atatürk bu ülkeyi sizlere emanet etmiştir. Onun için önce bu kahramanları ve vatanseverleri alkışlayınız.
Canlarını, gözlerini kırpmadan vatan için feda eden şehitleri, sakat kalmışken vatan sağolsun diyebilen gazileri, hudutlarda kar üstünde, güneş altında nöbet tutan askerleri, mal varlıklarını vatanın yükselmesine adayanları, vergilerini eksiksiz ödeyenleri alkışlayınız. Alkışlarınız hedef şaşırmasın". dedi ve ekledi: "Herkes sizinle gurur duysun. Biz milletçe sizden bunu bekliyoruz. Sizlere bu yolda başarılar diliyorum. Sevgi ile kucaklıyorum."

Doğup büyüdüğünüz yerlere hizmet götürün
Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Bilge, sporcu ve işadamlarına da seslendiği mesajında şöyle dedi. "Sizlere de önerim doğup büyüdüğünüz yerleri unutmayınız. Kazandığınızın bir bölümünü eğitim kurumlarına, insana yatırım yaparak değerlendiriniz."

Örnek insan Gazanfer Bilge
Rektör Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, İşadamı, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Gazanfer Bilge'nin tüm sporculara, işadamlarına örnek olduğunu belirten konuşmasında şöyle dedi. "Bir denizcilik meslek yüksekokulu ve bir beden eğitimi ve spor yükseokulu ile başlayan Karamürsel bugün artık 4000 öğrencisi ile büyük bir üniversite kampusüne dönüştü. Bunu değerli büyüğümüz Sayın Gazanfer Bilge'ye borçluyuz. Üniversitemiz ve öğrencilerimizin kendilerine minnet doludur".
Daha sonra konuşmasına devam eden Prof. Dr. Komsuoğlu "Bugün iki amaçla buradayız. Gazanfer Bilge Meslek Yüksekokulu'nu açacağız. I ve II. Öğretimde 5 programla öğretime devam edecek okulumuz.

İlk tersane ve donanma merkezi Karamürsel
Prof . Dr. Komsuoğlu "Karamürsel bey Osmanlı'nın ilk amiralidir. Karamürsel adı buradan gelmektedir. Osmanlılar zamanında Karamürsel tersane ve donanma merkazi idi. Bugün ise Denizcilik Merkezi olacaktır.
İlk defa 1884'de Heybeliada'da Leyli Tüccar Kaptan Mektebi olarak açılan denizcilik yüksekokulları Türkiye, de üçü devlet biri vakıf olmak üzere 4 üniversitede mevcuttur" dedi.
Tüm eğitimlerin 1984'de kurulan Uluslar arası Denizcilik Örgütü'nün esaslarıyla belirleneceği Gazanfer Bilge Denizcilik Yüksekokulu'nda gemi personelinin eğitimi, vardiya esasları eğitimi ve gemi makineları işletme mühendisliği eğitimi verilecektir." diyen Komsuoğlu Gazanfer Bilge'ye teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.
Rektör Komsuoğlu'nun ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ve Adalet Bakanı Fahri Kasırga birer teşekkür konuşması yaptılar.
Konuşmaların ardından Gazanfer Bilge Denizcilik Yüksekokulu'nun temeli atıldı ve Gazanfer Bilge Meslek Yüksekokulu'nun açılış kurdelesi kesilerek bina gezildi.

Kasırga
Pepe
Sözer
Karaosmanoğlu
Komsuoğlu
Dilek
Kocabıçak
DSP Genel Başkanı KOÜ'de seçimi değerlendirdi
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, 13 Haziran 2007 tarihinde Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi'nden canlı olarak yayınlanan 'Abbas Güçlü ile Genç Bakış' programına konuk oldu. Sezer'i programa katılmadan önce Rektör Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu karşıladı.

Seçimleri vatandaş iyi değerlendirmeli
Seçimlere yaklaştığımız şu günlerde Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılan programa, öğretim elemanları ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. DSP Genel Başkanı Sezer programda Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu, seçim hazırlıklarını ve parti politikalarını değerlendirdi. Türkiye'nin tarihinin en önemli seçimlerinden birine gittiğini ifade eden Sezer, laik demokrasinin geldiği nokta nedeniyle ülkede çok büyük sıkıntılar yaşandığını belirtti. Yapılacak seçimleri vatandaşların çok iyi bir şekilde değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Sezer, DSP olarak Türkiye'nin önünü açacak bir adım attıklarını, bundan sonra da üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini bildirdi. Son zamanlarda artan terör olaylarına da değinen Sezer şunları kaydetti "Her gün yaşanan terör olaylarıyla tekrar büyük üzüntüler yaşanmaya başlandı. Türkiye'de terörün Kuzey Irak'tan beslendiği göz ardı edilmemelidir. Ne yazık ki ülkemizde siyasi bir otorite zayıflığı var. Türkiye, dünyanın ve bölgenin en önemli güçlü ülkelerinden biridir; fakat ne kadar güçlü olduğunun farkında değil." Ülkede ekonomik sıkıntılar yaşandığını da ifade eden Sezer, 22 Temmuz'da yapılacak seçimlerin bir fırsat olduğunu belirtti. Programı izleyen Rektör Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu ise Kocaeli Üniversitesi'nin akademik ve fiziki yapısı hakkında bilgiler verdi. Türkiye'nin gelişmesinde köy okullarının öneminden bahseden Komsuoğlu "Yatılı okulların olmasına karşı değilim; fakat her köyün bir okulu bir öğretmeni olması gerektiğini düşünüyorum. Köylerde halk öğretmenlerimizi örnek almalıdır. Bu şekilde köylerimiz daha çok gelişecektir." şeklinde konuştu.

Sezer, soruları birçok açıdan yanıtladı
Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin yoğunlukta olduğu programın sonunda öğrenciler Sezer'e sorular yönlendirdi. Sezer soruları Türkiye'nin içinde bulunduğu sosyal, ekonomik ve siyasal yönleri ele alarak cevapladı. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği program geç saatlere kadar devam etti.

ODTÜ'de doktora yapan öğrenciler KOÜ'yü ziyaret etti
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) adına 2001 yılında 'Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı' kapsamında Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ne (ODTÜ) doktora yapmaya giden 40 öğrenci 13 Haziran 2007 tarihinde üniversitemizi ziyaret etti. Program sorumlusu Prof. Dr. Fatoş Vural Yarman ve araştırma koordinatörü öğretim üyeleriyle beraber KOÜ'ye ziyarete gelen doktora öğrencileri, KOÜ'nün fiziki ve akademik imkanlarını yakından görme fırsatı buldular.
Doktora öğrencileri üniversiteyi tanıdı
Konukları karşılayan ve konuklara üniversitemizi tanıtan Rektör Yrd. Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp ziyaretin amacını; gelecekte üniversitede öğretim üyesi olabilecek doktora öğrencilerinin üniversiteyi tanımaları ve bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamak olduğunu açıkladı. Yapılan tanışma kokteylinden sonra doktora öğrencileri tez konularıyla ilgili bilgi alışverişi için bölümlerine gitti. Bölümlerin gezilmesinin ardından saat 14:00 de Prof. Dr. Fatoş Vural Yarman ''Toplum ve Bilim'' hakkında bir konferans verdi. Konferansta öğretim üyelerinin toplum yararına nasıl faydalı olabilecekleri ve kendi bilimsel aktivitelerini toplum yararına nasıl yansıtabilecekleri aktarıldı.

TOKİ, öğretim üyelerine anahtarları teslim etti
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi(TOKİ), Kocaeli Üniversitesi ve Bekirpaşa Belediyesi'nin işbirliğiyle Akçakoca Konutları bölgesinde KOÜ öğretim üyeleri için yaptırılan konutların anahtar teslim töreni 18 Haziran Pazartesi günü yapıldı. Konut teslim törenine; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp ve Prof. Dr. Arif Demir, öğretim üyeleri, Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk, Kocaeli Milletvekili Nevzat Doğan, TOKİ yöneticileri ve müteahhit firma yetkilileri katıldı.

190 öğretim üyesi ev sahibi oldu
190 dairenin teslim edildiği törende Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp ve Prof. Dr. Arif Demir ile Yrd. Doç Dr. Erdener Balıkçı kısa birer konuşma yaptılar. Konuşmalarında daireleri öğretim üyelerine teslim edebilmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirttiler. Daha sonra TOKİ üyelerine anahtarları teslim edildi ve örnek bir daire gezildi. Tören verilen kokteyl ile sona erdi.

Gökalp
Karaosmanoğlu
Balıkçı
Sertifika almaya hak kazandılar
Amacımız ulusal ve uluslararası çalışmalar yapmak
Törende konuşan Toplum ve Ruh Sağlığı Birimi Müdürü Prof. Dr. Bülent Coşkun, yaptıkları çalışmanın amacını şu şekilde açıkladı: "Gönüllülerle birlikte bir eğitim programı yaptık. Hedefimiz; bölgesel düzeyde yaptığımız bu çalışmayı tüm ülkeye yaymak ve Avrupa'nın da ilgi gösterdiği bir çalışma haline dönüştürmektir." Coşkun, program kapsamında yapılan birtakım anket çalışmaları hakkında da bilgiler verdi. Kocaeli Vali Yardımcısı Celallettin Özdal ise "Akıl tutulması ve hoşgörüsüzlüğün giderek arttığı dünya toplumlarında, insan hakları bağlamında yaptığınız çalışmalar bizi çok mutlu etti." şeklinde konuştu. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp ve Prof. Dr. Ayşen Coşkun ise sertifika programına katılanları tebrik ederek başarılarının devamını dilediler. Konuşmalarının bitiminde ikinci ve üçüncü gurup kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı. Kursiyerler program süresince edinmiş oldukları deneyimleri konuklarla paylaştı.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Toplum Ruh Sağlığı Birimi, KOÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilimdalı ve Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen ' Ruh Sağlığını İyileştirme ve Geliştirme ve Birlikte Öğrenme 'adında yapılan çalışmanın sertifika dağıtım töreni 19 Haziran Salı günü gerçekleştirildi. Anıtpark yerleşkesi konferans salonunda yapılan törene; Kocaeli Vali Yardımcısı Celallettin Özdal, Rektör Yardımcısı Ayşe Sevim Gökalp, Toplum ve Ruh Sağlığı Birimi Müdürü Prof. Dr. Bülent Coşkun ile sertifika almaya hak kazananlar katıldı.
Özdal
Gökalp
Coşkun
Genç araştırmacılar ve profesyoneller KOÜ'de buluştu
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Kültür ve Kongre Merkezinde 20 haziranda Ulusal Teknik Eğitim Mühendislik ve Eğitim Bilimleri Genç Araştırmacılar sempozyumunun (UMES) açılışı yapıldı. Sempozyum 24 haziran tarihine kadar devam edecek.

Amaç tecrübelerle yeni ufuklar açmak
Açılış konuşmasını UMES Genel Sekreteri Araş. Gör. Kenan Keleş yaptı. Keleş sempozyumun fikir aşamasından buralara nasıl geldiğini kısaca anlattı. Genç araştırmacı "amacımız ülkemizin dört bir yanında Mühendislik ve Eğitim bilimleri konusunda çalışan genç akademisyenleri bir araya getirerek, benzer alanlarda veya farklı alanlarda çalışan genç akademisyenlerin tanışmalarını sağlayarak, bilgi paylaşımı ve ortak çalışma konularında genç akademisyenlere yardımcı olmak" dedi. Sempozyumda Rektör Vekili Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, Rektör yardımcısı Prof. Dr. Hasret Çomak, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Güney , UMES Düzenleme Kurulu Başkanı Satılmış Tekindal ,Türkiye İş Kur İl Müdürü Yardımcısı Nurullah Karel, Agency Neva Temsilcisi Emre Ünal ve Taş Yapı A.Ş temsilcisi Bünyamin Kaya hazır bulundu. Bu çalışmanın yapılış aşamasında destekleri bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür belgeleri verildi.
Ardından Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Beno Kuryel Çağrılı Bildirilerin ilkini yaptı. Kuryel Matematik ile Bilgi Felsefesinin birbiriyle yakın ilgisini ve bu nedenle bilgi felsefesi eğitiminin ve eğitim bilimlerinin gerekliliğine değindi.
Bu konuşmanın ardından İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu "afet ,deprem tehlikesi ve Marmara bölgesi durumu" içerikli bir sunum yaptı. Gündoğdu konuşmasında depremle ilgili bilimsel verilere , grafiklere ve haritalara yer verdi.


Batı Karadeniz Üniversiteleri İşbirliği
Batı Karadeniz Üniversiteleri (Zonguldak Karaelmas, Abant İzzet Baysal, Kocaeli) işbirliği kapsamında Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürleri 26 Haziran Salı günü Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Umuttepe Merkez Yerleşkesi'nde toplandı.

Toplantıda, mevcut birimlerdeki doktora programı olmayan yüksek lisans programlarında ortak doktora programlarının açılması, enstitülerarası işbirliğini artırmak, ders alımı, II. tez danışmanı atanması ve laboratuvar imkanlarından yararlanılması, lisansüstü derslere yardımcı olunması konuları ile enstitülerarası bilgi paylaşımı ve iletişim ortamının iyileştirilmesi, Üniversitelerarası Kurul tarafından doktora programları için getirilen yabancı dil barajı konusundaki son değişiklikler görüşüldü.

Kocaeli Sağlık Hizmetleri MYO'da görev değişikliği
29 Eylül 2004 tarihinden günümüze KOÜ Kocaeli Sağlık Hizmetleri MYO Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Prof. Dr. Erdal Karaöz, üniversitemizde yapılanmakta olan Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÖGEM)'indeki artan iş yoğunluğu nedeniyle müdürlük görevinden ayrılmış, yerine Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan vekaleten atanmıştır. KÖGEM Müdürlüğü görevini de yürütmekte olan Prof. Dr. Karaöz merkezin kuruluş çalışmalarında son aşamaya geldiklerini, yeni eğitim öğretim yılında faaliyete geçmek amacıyla yoğun bir şekilde çalıştıklarını, bu nedenle yaklaşık üç yıldır büyük bir onur ve zevkle yürütmekte olduğu Sağlık Hizmetleri MYO Müdürlüğü görevinden ayrılmak durumunda kaldığını belirtti. Prof. Dr. Karaöz, bunun bir nöbet değişikliği olduğunu ve bayrağı teslim alan Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan'ın daha ileri noktalara götüreceğinden kuşku duymadığını belirtti.
Karaöz
halkla ilişkiler ve tanıtım
grafik/tasarım
fotoğraf
bilgi edinme birimi
İletişim
HABER ARŞİVİ - Haziran 2007
SON HABER
HABER ARŞİVİ
basından seçmeler
haber merkezi
Kocaeli Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler
SON HABER
HABER ARŞİVİ
basından seçmeler
Kocaeli Üniversitesi