Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
Gayret ve Winsun Formula-G Finalinde
Üniversitemizi temsil eden Elektrik Mühendisliği'ne ait 'Winsun' ve Türkmekatronik takımına ait 'Gayret' isimli araçlar Formula-G Güneş Arabaları yarışında 20 araç arasına girerek finalde yarıştı. Finallere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, TUBİTAK MAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer katıldı.

40 Üniversite 51 Araç ile Katıldı
TÜBİTAK, alternatif enerji kaynakları konusunda kamuoyunda farkındalığı yükseltmek, alternatif enerji teknolojilerinin yaygın kullanımı için gerekli beyin gücü ve bilgi birikiminin oluşmasını sağlamak, üniversite öğrencilerinin teorik bilgilerini takım çalışmasıyla güneş enerjisiyle çalışan araçlarının tasarımını gerçekleştirmeye özendirmek üzere TÜBİTAK Formula-G Güneş Arabaları yarışını 2005'ten beri düzenlemektedir. Bu seneki yarışlar 9-15 Temmuz tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti'nde yapıldı. Yarışmalara 40 farklı üniversiteden 51 takımın aracı katıldı.

Gayret ve Winsun Gelecekten Umutlu
Danışmanlığını Prof. Dr. Bekir Çakır ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Zeki Bilgin'in yaptığı Winsun'ı Elektrik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tasarladı. Winsun'ı önümüzdeki yıl daha hızlı ve uzun menzilli bir araç haline getirebilmek için ekip şimdiden çalışmalara başladı. Gayret isimli aracı tasarlayan ve danışmanlığını Doç. Dr. H. Metin Ertunç'un yaptığı TürkMekatronik takımı ise bir araştırma görevlisi, bir yüksek lisans öğrencisi ve Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşuyor. Ekip, önümüzdeki yıl araçlarının motorunu, motor sürücüsünü ve mekanik aksamını kendileri dizayn ederek yerli katkı payı en yüksek araç olmayı hedefliyor.