Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (KSHMYO) tarafından İlk ve Acil Yardım Programı öğrencilerine yönelik "Sağlık Hizmetlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kapsamında İlk ve Acil Yardım Teknikerleri İçin Mesleki Riskleri Önleme Eğitimi Semineri" düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak KSHMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, İzmit Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Serpil Gerdan ve KSHMYO Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölüm Başkan Yardımcısı Öğr. Gör. Serap Arsal katıldı.

"Mesleki Riski Azaltmaya Çalışıyoruz"
Seminerde, staj yapacak öğrencilere ilk ve acil yardım teknikleri, iş sağlığı ve güvenliği konularında sunumlar yapıldı. Seminer sonrası açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, "Öğrencilerimiz özellikle 2. sınıfın bahar yarıyılında haftada iki gün olmak üzere ambulanslarla uygulamaya çıkıyorlar. İl Sağlık Müdürlüğüyle yaptığımız görüşmeler çerçevesinde öğrencilerimiz komuta kontrol merkezinde eğitim görüyorlar. Bu bağlamda biz de bu etkinliği düzenleyerek öğrencilerimizin mesleki risklerini azaltmayı amaçladık" dedi.

"Firmalar Gerekli Tatbikatları Yapmalı"
Firmaların iş güvenliği kapsamındaki rolüne ilişkin olarak Yrd. Doç. Dr. Serpil Gerdan, "Her şeyden önce firmalar afet acil durumu planlarını yapmalı ve planlara ait eğitim ve tatbikatları gerçekleştirmeli. Bu planlar sadece kağıt üzerinde kalan planlar değil işleyen planlar olmak zorunda ve her çalışanın plandaki rolünü bilmesi ve farkında olması gerekir" ifadelerini kullandı.

Staj Öncesi İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Zorunlu
Öğretim Görevlisi Serap Arsal ise staj öncesi iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin zorunlu olduğunu belirterek, "İlk acil yardım programı konusunda artık İl Sağlık Müdürleri sağlık çalışanlarına staja başlamadan önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almasını zorunlu kıldı. Bu nedenle başta üniversitelerde ve sağlık meslek liselerinde staj öncesi eğitimler veriliyor" açıklamasında bulundu.

Sunumların ardından soru-cevap şeklinde devam eden seminer sonrası Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan ve Öğretim Görevlisi Serap Arsal katılımlarından dolayı Yrd. Doç. Dr. Serpil Gerdan'a çiçek takdim etti.

Haber: Mehmet Budak (Radyo K.İ.)

Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
Öğrencilere Staj Öncesi Eğitim