Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)'nın Mali Destek Programı çerçevesinde, Kocaeli Üniversitesi'nin yürütücülüğünde ve Kocaeli Sanayi Odası'nın destekleriyle yapılan "Kartepe Test ve Araştırma Merkezi (KARTEAM), yönetim sistemi TS EN ISO 9001:2015'e göre denetlenerek belge almaya hak kazandı.

Belge teslim töreni, dün (18.04.2018) Uzunçiftlik Nuh Çimento Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleştirildi. Törene, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Uzunçiftlik Nuh Çimento MYO ve KARTEAM Müdürü Prof. Dr. Engin Özdemir, Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Elif Bilgisu, MARKA Proje İzleme Birimi Uzmanları Dilek Soykuvvet ile Merve Kaya Erdem, KOÜ TTO Yöneticisi Arş. Gör. Dr. Mehlika Kocabaş Akay ve akademisyenler katıldı.

Belge teslim töreni öncesi KARTEAM'ın faaliyetleri ve mesleki alana katkıları ile ilgili bilgiler alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fığlalı, "Kocaeli Üniversitesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Kocaeli Sanayi Odası ortaklığında yapılan bu çalışmalar geleceğe ışık tutuyor. Belge alma sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, işbirliklerinden doğan çalışmaların artarak devam etmesini diliyorum." açıklamasını yaptı.

KARTEAM Nedir?

Doğu Marmara Kalkınma Ajansının (MARKA) 2016 yılı "Üretim Altyapılarının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı" kapsamında hazırlanan "Kartepe Test ve Araştırma Merkezi'nin (KARTEAM) Oluşturulması" adlı proje, Kocaeli Üniversitesi'nin yürütücülüğünde ve Kocaeli Sanayi Odası'nın destekleriyle yapıldı. Uzunçiftlik Nuh Çimento MYO'nun laboratuvarları kullanılarak oluşturulan KARTEAM, özellikle Doğu Marmara bölgesindeki otomotiv yan sanayi, metal işleme ve kaynaklı imalat sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların malzeme, muayene ve Ar-Ge alanlarında ortak kullanım merkezi olma yolunda ilerleyecek. Proje sürecinde ve sonrasında Kocaeli Üniversitesi akademisyenleri bizzat görev alırken KARTEAM, üniversitemizin çok önem verdiği üniversite-sanayi işbirliğine katkı sağlayan örnek bir proje olarak ön plana çıkıyor.

Projenin hazırlık sürecinde Kocaeli Sanayi Odası'nın (KSO) desteği ile bölgemiz sanayicilerinin hangi testlere ihtiyaç duyduğu kapsamlı bir şekilde analiz edildi. Proje kapsamında bir adet hizmet ofisi ve 3 birim oluşturuldu. Bu birimlerde;

- Tahribatsız Muayene Birimi: Spektro analiz, Sıvı penetrant, manyetik parçacık, ultrasonik muayene, sertlik ölçme, yüzey pürüzlülüğü ölçme vb.

- Tahribatlı Muayene Birimi: Çekme-basma-yorulma testleri, çentik darbe, kırılma, mikro-makro yapı görüntüleme vb.

- Numune Hazırlama Birimi: Müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda standartlara uygun numuneleri hazırlama testleri yapılabiliyor.


Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
KARTEAM, ISO 9001 Belgesi Aldı
19 Nisan 2018