Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
Aile Hekimliği Astım ve Alerji Hastalıkları Sempozyumu
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin destek verdiği, Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği ve Kocaeli Aile Hekimler Derneği tarafından düzenlenen "Aile Hekimliği Astım ve Alerji Hastalıkları Sempozyumu" 24 Mart'ta Kocaeli'de düzenlendi. Farklı üniversitelerden ve hastanelerden konusunda uzman bilim insanlarının katıldığı sempozyumda son dönemlerde hava kirliliğinin artması sonucu hızla artış gösteren astım hastalığı konusunda yapılması gerekenler tartışıldı.

Sanayi Kentlerinde Astım Sık Görülüyor
Şehir dışından sempozyuma katılan bilim insanlarına Kocaeli'ni ve üniversitemizi tanıtarak konuşmasına başlayan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, toplumda ve sağlık sisteminde son yıllardaki değişimlerle aile hekimlerine önemli görevler yüklendiğini belirterek, "Bu sebeple derneğin başlattığı bu sempozyum çok önemli" dedi. Özellikle sanayileşen kentlerde çocuklarda astım ve alerjik reaksiyonların görülme sıklığının arttığını vurgulayan Prof. Dr. Gökalp, "Bu kentin pek çok sorununa çözüm bulmak için çalışıyoruz. Üniversite olarak bu ve bunun gibi eğitimleri her zaman destekleyeceğiz" dedi.

Hava Kirliliğinin Çaresi Bilim İnsanlarında
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Sapan çocuk ve erişkin alerjileri konusunda çeşitli konuların konuşulacağını belirterek, "Alerjik hastalıkların günümüzde sürekli artışı dikkat çekici bir durum" dedi. Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülker Öneş ise, "Astım ve alerji hastalıklarının ana sebebi olan hava kirliliğinin çaresi mevcut, o çareyi de bulması gereken bizleriz" dedi. Açılış konuşmaları ardından oturumlar halinde gerçekleşen sempozyumda, "Astım ve Allerjik Tanı ve Tedavileri", "Hastalıklarda Güncel Konular", "Pratik Yaklaşımlar" gibi konularda bilgiler verildi.


Öneş
Gökalp
Sapan