Kocaeli Üniversitesi'nde Çanakkale Zaferi'nin 103. yılı coşkuyla kutlandı. Öğrenciler tarafından sergilenen tiyatro gösterisi büyük beğeni topladı. Yoğun ilgi gören "Bir Hilal Uğruna" tiyatro gösterisinin sergilendiği kongre merkezinde boş koltuk kalmadı.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Kulübü ve Türk Dünyası Kültürü ve Araştırmaları Kulübü ortaklığında, Çanakkale 1915 "Bir Hilal Uğruna" tiyatro oyunu 20 Mart'ta Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde sahnelendi. İzleyenlerin duygu dolu anlar yaşadığı oyun sonrası katılımcılara üzüm hoşafı dağıtıldı.

Türk Tarihi'nin en önemli savaşlarından biri olan Çanakkale Zaferi'nin 103. yıl dönümü kapsamında düzenlenen tiyatro oyununa Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve eşi Ümmühan Hülagü, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Salih Akbaş, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Prof. Dr. Ahmet Küçük ile Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, il protokolü, dekanlar, müdürler, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlikte Deniz Binbaşı Nadir Döker ve Öğretmen Üsteğmen Ömer Zeyrek, "18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz ve Kara Harekatları" başlıklı sunumlarını yaptı. Sunumda, Çanakkale Savaşı ile ilgili bilgiler verilirken sinevizyon eşliğinde izleyicilere şiirler ve türküler dinletildi.

Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından sahnelenen Çanakkale 1915 "Bir Hilal Uğruna" oyununda ise Çanakkale Savaşı'nın tarihsel süreci aktarıldı. Genel sanat yönetmenliğini Süreyya Temel, yönetmenliğini Sinan Taşkan'ın yaptığı tiyatro oyununda Nusret Mayın Gemisi'nden Seyit Onbaşı'ya, Mustafa Kemal Atatürk'ün komutanlığından 57. Alay'ın kahramanlıklarına kadar savaşın seyrini değiştiren olaylar canlandırıldı. İzleyenlere duygu dolu anlar yaşatan ve büyük beğeni toplayan oyunun sonunda Vali Hüseyin Aksoy, Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü'ye tiyatro ekibi tarafından sancak hediye edildi. Anma programı, toplu fotoğraf çekiminin ardından katılımcılara üzüm hoşafı ikram edilmesiyle sona erdi.

Haber: Fatih Osma (BHİ)
Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
KOÜ'de 18 Mart'a Özel, "Bir Hilal Uğruna" Tiyatro Gösterisi