Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
"Büyük Patron Sosyal Medya" Semineri KOÜ İletişim Fakültesinde Gerçekleşti
Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Atölyesi "Büyük Patron Sosyal Medya" konulu semineriyle 2011-2012 Bahar dönemindeki ilk etkinliğini gerçekleştirdi.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 19 Mart Pazartesi günü son zamanların popüler alışkanlığı ve cazibe merkezi olan sosyal medya konulu seminere Utopic Farm iletişim Direktörü Yiğit Kalafatoğlu ve Strateji Direktörü Ozan Demirci'nin katılımıyla ev sahipliği yaptı.

Seminerde ilk sözü alan Utopic Farm İletişim Direktörü Yiğit Kalafatoğlu, soru cevap şeklinde başlayan seminerde medyanın algılanışı ve tanımıyla sözlerine devam etti. Geleneksel ve yeni medya üzerine konuşurken sosyal medyanın iletişimin işleyişini değiştirdiğini, tek yönlü olmaktan çıkıp çok yönlü bir elektronik ağ'ın (internet) oluşturduğunu belirtti. Bu internet ortamıyla birlikte yurttaş gazeteciliğinin de geliştiğini ifade eden Kalafatoğlu, günümüzde insanları yanlış haberlerle kandırmanın mümkün olmadığını söyledi.

2000'li yıllar facebook, twitter ve bloggerların ön planda olduğu, hatta Arap Baharı gibi bir olayın da çıkış noktasını oluşturduğunu belirten Kalafatoğlu sosyal

ağlarla ilgili olarak "kişilerin davranışlarını göz önüne alacak olursak Facebook, twitter'a göre daha Muhafazakar, Twitter ise daha özgürlükçü liberal, youtube ise daha milliyetçi içerikten oluşuyor" dedi.

Boyner Holdinge bağlı Back Up markasının sosyal medya stratejisini anlatan Kalafatoğlu, Bir markayı niye takip ederiz? sorusundan yola çıkarak, " markayı değil vaadi satmak önemlidir" dedi. Kriz ve itibar yönetimi konusunda ise sosyal medyaya adım atmadan önce nelerle karşılaşılabileceğimizin düşünülmesi gerektiğini, çünkü kriz yönetiminin kriz ortaya çıkmadan tasarlanan proaktif davranış biçimi olduğunu ve aynı zamanda bir sorunla karşılaşıldığında irtibata geçilecek bir muhattabın da bulunmasının önemini vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

Seminer Arş. Gör. Banu Küçüksaraç'ın katılımcılara teşekkür belgelerini takdim etmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.