Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
Obezite'nin Önlenmesi Çalıştayı
Kocaeli Üniversitesi Novo Nordisk ARGE Projesi kapsamında, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kocaeli Sağlık Müdürlüğü ve Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Sağlıklı Beslenme, Obezite ve Diyabetin Önlenmesi İçin Kocaeli'de Neler Yapabiliriz?" çalıştayı bugün (20.03.2012) Kocaeli Üniversitesi'nde yapıldı. Çalıştay'a üniversitemizden konusunda uzman akademisyenlerin yanı sıra, Kocaeli Büyükşehir Belesiyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Halk Eğitim Merkezi, İl Sağlık Müdürlüğü, Novo Nordisk temsilcisi, sanatçılar ve basın katıldı.

Topluma Yönelik Proje
Çalıştay açılış konuşmalarında Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı, Çocuk Endokrinoloji Derneği Çocuk Diyabet Grubu Başkanı ve Okulda Diyabet Grubu Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Hatun, yapılan bu çalıştayın bu yıl ikincisini gerçekleştirdiklerini ve her alandan uzmanların yer alması sebebiyle ayrı bir mutluluk duyduğunu belirtti. Yapılan ve yapılması planlanan programlar hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Hatun, "Biz Türkiye'nin toplumsal sorunlarını çözebilecek projeler üretme peşindeyiz. Kocaeli'yi sağlıklı beslenen ve spor yapan kent konumuna getirmeyi istiyoruz" dedi.

Paydaş Kurumların Önemi Vurgulandı
Paydaş kurumlar ile birlikte topluma yönelik bir çalıştaya ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Demirci, "Diyabet ve obezite günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi, bunu önlemek için çalışmalıyız. Sigara ile mücadeledeki başarımız dünyada örnek gösterilecek düzeyde. Umarım diyabette de bu başarıyı yakalarız" dedi. Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu ise, Endokrin bölümlerinin başarıları sebebiyle Novo Nordisk firmasının dikkatini çektiğini ve bu sayede bu çalışmanın hayat bulduğunu ifade etti. Bir araya gelen paydaşların topluma hitap ettiğini belirten Rektörümüz, "Bu ciddi bir çalışma olacak. Bunu başarmak için bu grubun kopmaması gerekmektedir" dedi.

Erişkinlerde ve Çocuklarda Obezite
Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Berrin Çetinarslan "Erişkinlerde Obezite ve Diyabetin Önlenmesi" isimli sunumunda obezitenin tanımını ve önlenmesi adına neler yapılması gerektiğini aktardı. Türkiye'de toplumun sadece %25'in kilo olarak normal olduğunu belirten Prof. Dr. Çetinarslan, "Hem obezite hem de diyabet tüm dünyada giderek artan bir sağlık sorunudur" dedi. Prof. Dr. Şükrü Hatun ise "Çocuklarda Obezite ve Önlenmesi" isimli sunumunda çocuklardaki obezite etkenleri, çocukluk çağında obezitenin artma nedenleri ile Türkiye'de ve dünyada yapılan kampanyalardan bahsetti. Çocukların besinleri seçebilecekleri durumda olmadığını belirten Prof. Dr. Hatun, "Obez olmak çocukların elinde değil" dedi.Diyetisyen Dr. Alev Keser "Sağlıklı Beslenmenin Temel İlkeleri" adlı sunumunda, beslenmenin tanımını ve sağlığa etki eden etmenleri vurguladı. Tıp Fakültesi Kardiyoloji AD Başkanı Prof. Dr. Dilek Ural ise kalp hastalığının ülkemizde ve dünya genelindeki faktörlerini, sebeplerini ve görülme sıklığını anlatan "Kalp Sağlığı Konusunda Toplum Çalışmaları ve Deneyimler" adlı bir sunum gerçekleştirdi. Çalıştay farklı alanlarda, farklı konuların ele alındığı bir çok grup çalışması ile son buldu.

Komsuoğlu
Demirci
Hatun
Çetinarslan
Ural
Keser
Çalıştay açılışı için tıklayınız.
Prof. Dr. Şükrü Hatun'un sunusu için tıklayınız.

Prof. Dr. Dilek Ural'ın sunusu için tıklayınız.
Prof. Dr. Berrin Çetinarslan'ın sunusu için tıklayınız.
Dr. Alev Keser'in sunusu için tıklayınız.