Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
Radyo Ki'de Sözde Soykırım Masaya Yatırıldı
Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi uygulama radyosu Radyo Ki'de yayımlanan Güne Bakış programına Kocaeli Üniversitesi Rektör Rardımcısı Prof. Dr. Hasret Çomak konuk oldu.


Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı ve Bölüm Başkanı da olan Prof. Dr. Hasret Çomak Güne Bakış programında sözde Ermeni Yasa Tasarısı'nın hazırlanma nedenlerini, Sarkozy'nin Türkiye'ye ilişkin tutumunu, Fransa halkının yasa tasarısına karşı tepkisini ve Fransa Anayasa Konseyi'nin yasa tasarısını neden iptal ettiğine ilişkin görüşlerini bildirdi.

Ufuk Güneş ve Samet Güner'in sorularını cevaplayan Prof. Dr. Çomak sözde Ermeni Yasa Tasarısı'nın Fransa'nın düşünce özgürlüğünün beşiği olarak nitelendirilen prestijini büyük ölçüde zayıflattığını ve bu durumun Sarkozy hükümeti yüzünden tüm Fransa'ya mal edildiğini belirtti. Fransa Anayasa Konseyi'nin bu tarihi yanlışı düzeltmek amacıyla sözde Ermeni Yasa Tasarısı'nı iptal ettiğini savunan Çomak, yasa tasarısının iptal edilmesinin başka sebepleri olarak Fransa ve Türkiye arasındaki koparılması zor olan ekonomik bağları ve Türkiye'nin yaptırımlarını gösterdi.

Sarkozy hükümetinin hazırlattığı sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı'na karşı tüm arşivleri açmamıza rağmen, Amerika'da yapılan sözde Ermeni soykırımını destekleyen lobicilik çalışmalarına karşı Türkiye'nin çok iyi bir şekilde kendini savunması gerektiğini belirten Çomak, bundan sonra sözde Ermeni soykırım iddialarını çürütmek için çok dikkatli olmamız gerektiğini söyledi.