Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
Üniversite-Sanayi İşbirliği Semineri
Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen Üniversite-Sanayi İşbirliği Seminerler Dizisinin üçüncüsü 14 Mart 2012, Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ufuk Yıldız seminer öncesi yaptığı kısa konuşmada; teknoloji transferini aktif olarak kullanan ve başarılı olan ülkelerde üniversite araştırma merkezi ve laboratuvarlarında yapılan çalışma ve tezler ticarileştirilebiliyor. Sanayi de bunu ürünlerinin kalite, maliyet veya çeşitliliğine yansıtıyor. Bu yolla oluşan parasal geri dönüşüm döngüsü sayesinde hem üniversiteler daha fazla araştırma olanağına kavuşuyor hem de sanayi ve dolayısıyla ülke ekonomisi güçleniyor. Ülkemiz maalesef bu entegrasyonu henüz gerçekleştirebilmiş değil ki bu konudaki çalışmalar yeni yeni yapılmaktadır. Biz de bu sürece destek sağlamak amacıyla üniversite-sanayi işbirliği seminerler dizisini başlattık. Umarım hem üniversitemiz hem de ülkemiz adına olumlu katkılara vesile oluruz, şeklinde konuştu.
Semineri veren TOFAŞ Ar-Ge Teknolojik Araştırmalar ve İnovasyon Direktörü Ahmet ALTEKİN; Türkiye'nin bir otomobil üretim merkezi olduğunu ve TOFAŞ'ın bu merkez içerisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, ürettikleri araçların tanıtımını ve ürün geliştirmeye yönelik yapılan araştırma-geliştirme çalışmalarını anlattı. Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde oluşturdukları çalışma konularını da belirten ALTEKİN, TOFAŞ araştırmacı envanteri oluşturduklarını ve bu envantere Kocaeli Üniversitesi araştırmacılarının katılımı için ilgili belgeleri enstitü müdürlüğüne göndereceğini belirterek sunumunu tamamladı. Öğretim üyesi, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin çok yoğun katılımının olduğu seminer sonunda Enstitü Müdürü Prof.Dr.Ufuk YILDIZ Ahmet ALTEKİN'e bir teşekkür belgesi yanında üniversitemizi tanıtan yayın ve dokümanları içeren bir çanta hediye etti.

Yıldız
Altekin