Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ercüment Çiftçi ile Prof. Dr. Ahmet Küçük, Dekanlar, Müdürler, akademisyenler ve öğrenciler, '2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı' etkinlikleri kapsamında İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ni ziyaret etti. Müze gezisi sonrası, Gülhane Parkı içerisinde bulunan Prof. Dr. Fuat Sezgin'in kabrini ziyaret ettiler.

İstanbul Gülhane Parkı içerisinde Saray Sur Duvarına bitişik Has Ahırlar Binası'nda yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, 24 Mayıs 2008 yılında açıldı. Elli yılı aşkın bir süredir, araştırmalar yaparak hayatını İslam bilim ve teknoloji tarihini tanıtmaya adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi'nin kurucusudur. 3500 m²'yi kapsayan sergi alanı ve toplam 570 adet alet, cihaz kopyaları, maket ve model koleksiyonu ile alanında Türkiye'de ilk, Frankfurt'tan sonra dünyada ikinci örnek teşkil eden müze olması açısından önem arz etmektedir.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, bir taraftan bilimsel eserlerin estetik ve öğreticiliği, diğer yandan bıraktığı intiba ve kazandırdığı bilgi ile özel bir etkileyici güce sahip olmakla birlikte, geçmişteki İslam dünyasının bilimler tarihindeki süreci de eserleri ve belgeleriyle ortaya koyarak bugüne ve geleceğe ışık tutmaktadır. Ayrıca, bilim tarihi açısından doğu-batı ilim kültürünü birleştiren bir köprü niteliği taşıması bakımından da gelecek kuşaklar için önem teşkil etmektedir.

Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
Üniversitemiz, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ni Ziyaret Etti
12 Mart 2019