Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
Üniversitemizde "Kültürel Mirası Koruma" Uluslararası Konferansı Düzenlendi
Kocaeli Üniversitesi, Roma Sapienza Üniversitesi, Körfez Belediyesi, Kültürel Mirasın Dostları Derneği ve WATCH (Çatışmalarda Taşınabilir Taşınamaz Kültürel Mirasın Korunması için Dünya Birliği) ortaklığı ile yürütülen "Sanat Eseri Koruma ve Onarım Eğitimi İle Risk Yönetiminde Yenilikçi Bir Girişim İçin Deneyim Alışverişi" başlıklı uluslararası konferans bugün (01.03.2012) Anıtpark konferans salonunda gerçekleştirildi. Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam konuşmacı olarak katılıyor.

Kültürel Mirasa Sahip Çıkılıyor

Konferans, Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı tarafından yürütülen Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyalogu II Projesi "Kültür ve Sanat" Bileşeni çerçevesinde hayata geçirilen "Kültürel Miras Sektöründe Değişim İçin Bir Deneyim" başlıklı proje kapsamında gerçekleştirildi. Konferansta söz alan AB Bakanlığı AB İşleri Uzmanı Makbule Okat, kültürel mirasın çok önemli olduğuna ve Bakanlığın bu projeye verdiği öneme değindi. Yapılan ve yapılması planlanan projelerden bilgiler de verdi. Körfez Belediyesi Başkanı Yunus Pehlivan ise, "Bir yıl önce ilgili tarafların girişimleri sonucu ortaya çıkan bu projenin büyük fayda getireceğine inanıyorum. Körfez Belediyesi kültürel mirasları korumayı en önemli görevlerinden biri sayıyor." diyerek Körfez Belediyesi'nin kültürel miras konusunda daima destek vereceğini bildirdi.

Restorasyon Bölümü Kuruldu
AB projelerinde ilkler arasında yer alması sebebiyle projenin büyük heyecan uyandırdığını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, "Reşat Hoca ile birlikte Restorasyon Bölümü'nün kurulması için çok çaba sarf ettik. Bu proje ile bölüm hızla gelişiyor" dedi. Konferansta ayrıca Üniversitemiz ile Sapienza Üniversitesi arasında Erasmus ikili antlaşması da imzalandı. Üniversitemiz adına Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, Sapienza Üniversitesini temsilen Prof. Dr. Giovanni Gigante antlaşmayı imzaladı. Görsel-İşitsel sanat eserlerinin korunmasında kamu farkındalığını arttırmayı amaçlayan konferansa Türkiye, İtalya ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinden alanında uzman bilim insanları konuşmacı olarak yer alacak.

Komsuoğlu