İslam medeniyetinin altın çağının kâşifi, Müslüman bilim insanlarının pek çok eser ve buluşunu gün yüzüne çıkaran dünyaca ünlü bilim tarihçisi Prof. Dr. Mehmet Fuat Sezgin, 7 Temmuz 1924 tarihinde Bitlis, Kızıl Mescit'te dünyaya geldi. İstanbul Gülhane Parkı içindeki Has Ahırlar Binası'nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan "İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi"yle, Türk insanı onu çok daha yakından tanıma fırsatı buldu.

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde bugün (04.11.2019), "Bilime Adanmış Bir Ömür 'Fuat Sezgin' Belgesel Filmi Galası" adlı bir etkinlik gerçekleşti. Etkinliğe, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Eren, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcıları, İslam Bilimi Tarihi Araştırmaları Vakfı Başkanı Mecit Çetinkaya, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Belediye Başkanları, İl Protokolü, Rektörler, Dekanlar, Akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

"Hocamız Kararlı Duruşuyla Bize Örnek Olmuştur"


Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, hazırlanan belgeselin yol gösterici ve ilham verici olacağını vurgulayarak, "Türk entelektüel tarihinin önemli ismi değerli hocamız ülkemizin önemli bilim insanlarından Prof. Dr. Fuat Sezgin'in anısına belgesel filminin galasına teşriflerinizden dolayı üniversitemiz adına çok mutlu olduğumuzu söylemek istiyorum. Geçtiğimiz yılın 1 Temmuz'unda ebediyete irtihal eden Prof. Dr. Fuat Sezgin'i rahmetle, sevgiyle yad ediyorum. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 2019 yılı Fuat Sezgin Yılı olarak kabul edilmesi süreciyle Türk Bilim Tarihi'nin en önemli isimlerinden olan hocamız için ülkemizde hak ettiği gündem oluşturularak kendisine dikkat çekilmiştir. Üniversitemizin yapmış olduğu birçok etkinlik ve şuanda hazırlanan belgesel, hocamızı anlatma konusunda önemli bir hizmet sunacaktır. Bu talimatlar doğrultusunda kararlı duruşuyla bize örnek olan hocamız ülkesine milletine bayrağına ve kültürüne bağlı, aralıksız çalışmasıyla insanlara örnek olmuş bir şahsiyettir. İnanıyorum ki hazırlanan bu belgeselde tıpkı müze ve kendisinin eserleri gibi yol gösterici ve ilham verici olacaktır." dedi.

"Amacım Müslümanlara Atalarının Tarihlerini Göstermek"


İslam Bilimi Tarihi Araştırmaları Vakfı Başkanı Mecit Çetinkaya, Prof. Dr. Fuat Sezgin'in çok önemli bir bilim insanı olduğuna değinerek, "Hocam hayatını kısa bir cümleyle özetlerdi, "Müslümanlar bilimler tarihindeki muazzam yerlerini bilmedikleri için ya da yanlış bildikleri için Avrupalılar karşısında büyük bir aşağılık kompleksi içindeler. Benim amacım onlara atalarının tarihteki muazzam yerlerini göstermek ve öğretmekti derdi." ifadelerini kullandı.

"Işık Tutacak Bir Faaliyet"

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, "Prof. Dr. Fuat Sezgin, özellikle İslam Bilim Tarihi konusunda yürüttüğü çalışmalarla gün yüzüne çıkmamış, farklı bilinen belirli konuları aydınlığa kavuşturmuş ve tüm dünyayla paylaşmıştır. Böylesine önemli bir şahsiyetin ortaya koyduğu bilgi birikimini Türkiye'ye aktarması, bir müze kurması, vakıf kurulması belirli ölçüde onun sağlığında da gerçekleşmiş olması ona karşı toplum olarak bir ölçüde görevimizi kısmen de olsa yapma fırsatını ülke olarak bize verdiğini değerlendiriyorum." diye konuştu.

"Bilime Adanmış Bir Hayat"


Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ise Prof. Dr. Fuat Sezgin'in herkesin örnek alacağı bir insan olduğunu belirterek, " Zamanını günde 17 saat çalışarak geçiren gerçekten bilime adanmış bir hayat. Biz Batı medeniyeti karşısında hep bir aşağılık duygusuyla ilişki kurmuş oluyoruz, bizim yaptığımız hiçbir şey yokmuş gibi anlatılıyor. Hocamızın belki yapmış olduğu en önemli katkılardan bir tanesi de, günümüzdeki medeniyetlerin yarınki doğacak olanların kuluçkasını oluşturduğu gerçeğidir. Gerçek değerler ve katkılar yapan bu insanları rol model almamız gerekiyor. Şöyle ki; önemli olan, hayata kalıcı eserler ile katkı yapmak ve Fuat Sezgin olma ideali ile yetişmektir." ifadelerini kullandı.

Etkinlik Prof. Dr. Fuat Sezgin'in belgesel gösteriminin ardından pul sergisinin gezilmesi ile sona erdi.

Haber: Ceren Altınbaş (Radyo K.İ.)

Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
"BİLİME ADANMIŞ BİR ÖMÜR"
5 Kasım 2019