Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi paydaşlığında, Türkiye ve dünyayı yakından ilgilendiren sosyal ve siyasal konuları ele alması hedeflenen Kartepe Zirve'si düzenlenecek. 26-28 Ekim tarihlerinde ilki gerçekleşecek olan zirveye, Türkiye ve dünyadan çok sayıda bilim insanı, entelektüel, siyasetçi ve medya mensubu katılacak.

İstanbul Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, TRT, AA ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün de katkılarıyla gerçekleştirilmesi planlanan zirvenin ilk sempozyumu "Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu: Küresel Etkiler, Medya ve Demokrasi" adını taşıyor.

Kocaeli Üniversitesi
basın ve halkla ilişkiler
iletişim
bilgi edinme birimi
fotoğraf
grafik/tasarım
halkla ilişkiler ve tanıtım
E-GAZETE
Haber Merkezi
Kartepe Zirvesi "ULUSLARARASI 15 TEMMUZ ve DARBELER SEMPOZYUMU"
Zirveye İlgi Yoğun
Zirveye ilginin oldukça yoğun olduğunu belirten Kocaeli Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. İbrahim Şirin, "Akademik tebliğ başvurusu tamamlanan sempozyum yerli ve yabancı akademisyenlerden büyük ilgi gördü. 227 tebliğ başvurusu olan sempozyuma ancak 106 tanesini kabul edebildik. 3 günlük sempozyumda sunulacak bildirilerde genellikle darbe konuları ele alınacak. Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Eski Komiseri Günter Verhaugen de sempozyuma katılarak 'Avrupa Birliği ve Demokrasinin Darbelere Karşı Korunma Refleksleri: Küresel Terör ve Darbeler Düzeninde Dil Birliği Mümkün mü?' konferansıyla zirvede konuşma yapacak." dedi.

Dünyanın ve Türkiye'nin Sorunları Bu Zirvede Konuşulacak
Kartepe Zirvesi'nin ihtiyaçların bir sonucu olarak düzenlendiğini söyleyen Şirin, "Dünyada maalesef kanaat önderlerinin bir araya gelebileceği mekan sayısı oldukça az. Türkiye ölçeğine bakıldığında ise bu noktalar neredeyse yok gibi. Bu ihtiyaçtan hareketle dünyanın ve Türkiye'nin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla bu zirve yapılmak isteniyor. Hemdertlerin bir arada bulunmasını çok arzuluyoruz. Çünkü hemdertler bir araya geldiği zaman sorunların daha kolay bir şekilde çözüme kavuşturulacağını düşünüyorum." diye konuştu.

15 Temmuz Darbe Mağdurları O Gece Yaşadıklarını Anlatacak
Amerika'dan, İtalya'dan, İngiltere'den ve daha birçok ülkeden heyetlerin bu sempozyumda ağırlanacağını kaydeden Şirin, "15 Temmuzla ilgili oturumlarımız var. Medya oturumumuzda darbeyi bire bir yaşayan gazetecilerimiz darbe mağdurları olarak yaşadıklarını bizlerle paylaşacaklar. FETÖ'nün ortaya çıkış şekli ve darbenin küresel etkileri ile ilgili birçok akademisyen konuşma yapacak." ifadelerini kullandı.

Kartepe Zirvesi Üniversite-Kent İşbirliğinin En Üst Noktası
Kartepe Zirvesi'nin üniversite-kent işbirliğini en üst noktaya taşıdığını belirten Doç. Dr. Şirin sözlerini şöyle sürdürdü: "Yıllarca üniversite- kent işbirliğinin olmadığı konusunda yorum yapıldı. Kartepe Zirvesi bu işbirliğinin ulaştığı zirveyi kanıtlar nitelikte. Sanayi anlamında önemli bir şehir olan Kocaeli, bu zirve sayesinde kültürel anlamda da gelişmişlik düzeyinin üst boyutlarda olduğunu kanıtlıyor. Bu zirveyle birlikte Kocaeli'nin hem Türkiye'nin hem de dünyanın sorunlarına duyarlı olduğu gösterilmiş olacak."

"Sempozyumda yer almak gurur verici"
"Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü hocamız sempozyumun hazırlık sürecinden bu yana büyük destek verdi. Rektörümüz sayesinde üniversite-kent işbirliği istenilen düzeye çekildi. Bu işbirliğinin katlanarak devam edebileceğini düşünüyorum. Çünkü hem kentimiz bu durumdan memnun hem de biz böyle bir sempozyumda yer aldığımız için memnunuz. Bu anlamda Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü'ye teşekkür ediyorum."

Haber: Helin Kaya (BHİ)